عوارض دریافت زیاد نمک برای بدن انسان

عوارض دریافت زیاد نمک برای بدن انسان

پرفشاری خون

امروزه شواهد علمی نشان می دهد که دریافت زیاد نمک (سدیم) سبب افزایش مقدار آب بدن می شود، این امر باعث وارد آمدن فشار بر روی وریدها شده و منجر به افزایش فشارخون می گردد.

هم چنین تحقیقات به عمل آمده نمایانگر آن است که در جوامع غربی، ارتباط مستقیمی بین مصرف زیاد نمک به صورت مستقیم یا غیرمستقیم و افزایش فشارخون ( با افزایش سن) است.

عوارض دریافت زیاد نمک برای بدن انسان

سکته مغزی

در اواخر قرن نوزدهم، مصرف نمک به بالاترین مقدار خود رسید و تخمین زده می شود که این مقدار در افراد جامعه به طور میانگین ، به میزان 20 گرم در روز بوده است.

امروزه شواهد علمی و پزشکی بسیاری نشان داده اند که پرفشاری خون، قوی ترین عامل پیش گویی کننده سکته است؛ به عبارت دیگر، پرفشاری خون، یک حالت فیزیکی مهم است که می تواند احتمال سکته را افزایش دهد.

سکته ها عامل حدود 10-12 درصد از مرگ و میر در جوامع غربی هستند. علاوه بر سکته های کشنده، بیش از 20 درصد جمعیت غرب، از سکته های غیرکشنده رنج می برند، که این سکته ها سبب آزار کسانی می شود که به صورت کلی یا جزئی از نظر فیزیکی و یا ذهنی فلج شده اند و هزینه های مالی و عاطفی گزافی را به اطرافیان تحمیل کرده اند.

بیماری عروق کرونر قلب

پرفشاری خون ارتباط نزدیکی با شانس ابتلا به بیماری عروق کرونر دارد، این بیماری زمانی رخ می دهد که عروقی که خون را به قلب برده و از آن خارج می کنند، از طریق رسوب چربی و کلسترول، حالت کشسانی را از دست داده و یا مسدود شوند و عمل پمپاژ قلب به وسیله عروق با مشکل مواجه گردد.

اگر چه میزان چربی موجود در رژیم غذایی و خون و میزان چسبندگی طبیعی خون یا تمایل آن به لخته شدن نیز در این فرآیند موثرند، با این حال فشارخون به عنوان یک عامل مهم کمک کننده به ایجاد بیماری های عروق کرونر شناخته شده است.

به هر حال حدود 30 درصد موارد مرگ و میر در جوامع غربی، حتی در کشور خودمان به بیماری عروق کرونر قلب مربوط می شود.

پوکی استخوان

امروزه شواهد بسیاری نشان می دهند که دریافت میزان بالای نمک (سدیم) سبب می شود بدن کلسیم استخوان ها را از طریق ادرار دفع کند.

از دست دهی کلسیم استخوان ها، موجب کاهش دانسیته آن ها شده و در صورت تداوم منجر به پوکی و شکستگی های استخوان می گردد. صرف نظر از رنج ها و هزینه های پزشکی ناشی از آن، این شکستگی ها در سنین بالاتر اغلب منجر به مشکلات مخربی می گردند که گاهی منجر به مرگ می شود.

سرطان

برخی شواهد حاکی از آن است که دریافت میزان بالای سدیم با سرطان معده و حلق مرتبط است.

برخی روش های درمان سرطان از طریق رژیم غذایی نیز، افزودن محدود نمک به غذا را به عنوان بخشی از درمان، عنوان کرده اند.

منبع: ماهنامه دنیای سلامت/ شماره 141

 
تگها : طب سنتی , عوارض نمک
ارسال نظر
* نام شما:

* ایمیل شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان