بیماری‌های شایع در فصل پاییز

بیماری‌های شایع در فصل پاییز

رطوبت و فشار هوا در کنار تغییرات ناگهانی دما، برخی از بیماری ها را بیشتر شایع می‌کند که به آنها می‌پردازیم. که عبارتند از :

بیماری‌های شایع در فصل پاییز

۱) آنفلوآنزا و سرماخوردگی

تضعیف سیستم ایمنی بدن دلیل اصلی ابتلا به این بیماری‌هاست که بارش باران، وزش بادهای تند و کاهش رطوبت هوا در آن دخیلند. سرماخوردگی پاییزه به شدت سرماخوردگی زمستانه نیست، اما عفونت‌های ویروسی و خطرات ناشی از آنها مراجعه به پزشک را واجب می‌کند.

۲) بیماری های آلرژیک و آسم

بیماری‌های تنفسی مزمن در اواخر فصل پاییز شیوع بیشتری می یابند. در این میان آسم آلرژیک و آسم خشک، افراد بیشتری را درگیر می‌کنند. به سختی نفس کشیدن، مشهودترین علامت آسم آلرژیک است که احتمال ابتلا به آن با تقویت سیستم ایمنی و مقاومت بدن کاهش می‌یابد.

۳) نارسایی قلبی

نارسایی قلبی، یکی از حالت‌های خطرناکی است که احتمال بروز آن در این فصل برای بیماران قلبی وجود دارد. به این دلیل که بدن تلاش می‌کند با تغییرات فصلی همگام شود که نتیجه‌ی این تلاش افزایش عملکرد سیستم تنفسی و قلبی است. شدت یافتن این عملکرد، مشکلاتی جدی برای بیمار ایجاد می‌کند که برای پیشگیری از آن، بیمار باید با پزشک خویش مشورت کند وداروهای تجویزی را به‌طور کامل و به موقع مصرف کند.

پیاده‌روی روزانه و قدم زدن در هوای آزاد نیز به جلوگیری از نارسایی قلبی در این بیماران کمک می‌کند. به دلیل افزایش درد مفاصل و حساسیت به سرمای هوا، بیماری‌های روماتیسمی مانند آرتریت شیوع بیشتری پیدا می کنند.

اگر به روماتیسم مبتلا هستید و در فصول سرد سال بیشتر احساس درد می‌کنید، می‌توانید با مصرف کلسیم و ویتامین‌های گروه B به بهبود تغذیه‌ی غضروف و ریشه‌ی اعصاب مفاصل کمک کنید.

۴)چاقی

بدن افراد با سرد شدن هوا کم کم شروع به ذخیره کردن چربی می‌کند. بنابراین فصل پاییز می‌تواند آغازگر دوره‌ی چاقی شما باشد. البته انباشته شدن چربی در بدن‌ تنها موجب تغییر شکل در اندام ظاهری نمی‌شود و ممکن است به بیماری‌های مختلفی مانند تصلب شرائین و فشار خون بالا نیز منجر شود.

بنابراین باید در فصل پاییز، مراقب اضافه وزن خود باشید. استراحت کافی داشته باشید و بیشتر از ماه‌های قبل سبزی و میوه‌های تازه را مصرف کنید. علاوه بر آن به فکر تقویت سیستم ایمنی بدنتان نیز باشید. استفاده از مکمل‌های ویتامینی مانند قرص ویتامین C و انجام منظم ورزش و پیاده روی روزانه هم سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می‌کند و هم از چاق شدن شما جلوگیری می‌نماید.

5) بیماری های مردانه

علاوه بر همه این موارد که هم در مردان و هم در زنان مشترک است برخی بیماری های خاص آقایان مانند پروستات نیز در این فصل شیوع بیشتری پیدا می کند. پیشگیری از این بیماری ها تنها با مراقبت های بیشتر و انجام چکاپ های روتین میسر می شود.

فصل پاییز دارای طبع سرد و خشک است. بدین خاطر غلبه‌ی خلط سودا و به دنبال آن افسردگی افزایش می‌یابد. خداوند متعال دو میوه گران‌بها را در این ماه قرار داده است انار و گلابی که هر دو برای رفع افسردگی و سودا بسیار مفید هستند.

منبع: مجله نیک ونو /شماره51

 
تگها : طب سنتی , پاییز
ارسال نظر
* نام شما:

* ایمیل شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان