طب سنتی در مورد(( شوره سر )) چه می گوید؟

طب سنتی در مورد(( شوره سر )) چه می گوید؟

(( شوره سر )) عبارت است از جدا شدن مقدار زیادی از لایه شاخی که زودتر از موعد طبیعی اتفاق می افتد. شوره با پوسته سر متفاوت است ، شوره مزاج خشک و گرمی دارد و مزاج پوسته گرم و تر است .

پوسته ها درشت تر هستند و چسبندگی آنها به پوست سر زیاد است .  به دلیل اینکه مرطوب تر هستند ، با برس کشیدن یا خاراندن جدا می شوند اما شوره ها به راحتی جدا شده و روی لباس دیده می شوند . گرمای زیاد بدون همراه بودن رطوبت به پوست سر می رسد و باعث تبدیل سریعتر اپیدرم به لایه شاخی و مرده می شود و عمر اپیدرم را کوتاه و تولید سلول های اپیدرم را زیاد می کند .

این حجم زیاد سلول ها به شکل پوسته و شوره ظاهر میشود. قارچ ها نیز در بروز و تشدید مشکل دخیل هستند . افرادی که شوره سر دارند ، عصبی مزاج هستند ، از تلخی و خشکی دهان شکایت دارند و در دیگر قسمت های بدن به خصوص کف پاهایشان نیز ترک و خشکی وجود دارد .

 حرارت بدن این افراد زیاد است گاهی حرارت سر وگردن آنها زیاد اما حرارت سایر اندام ها کم است . همانطور که اشاره شد علت شوره سر مزاج گرم و خشک است که در بدن انسان معادل صفرا خواهد بود . برای مقابله با این مزاج صفراوی که قلیایی است باید از مواد اسیدی استفاده کرد .

 افرادی که شوره سر دارند باید از خوردن غذاهای با طبع گرم و کالری بالا به خصوص خوراکی هایی مانند شیرینی جات و شکلات ها سریع کالری ایجاد می کنند غذاهای ادویه دار ، فست فود ها و افراط در مصرف روغن ها و غذا های سرخ شده بپرهیزند.

 توصیه می شود آب زیاد بنوشند تا مزاج خنک شود زیرا کمبود آب بدن باعث تشدید مشکل می شود . پس از حمام،سر را بادستمال مرطوب ببندند و سر را خشک نکنند . از طرفی حمام داغ و سونای خشک نگیرند . حتی الامکان در منزل دستگاه بخور سرد داشته باشند .

 میوه های با مزاج سرد میل کنند و در جریان هوای خنک باشند . در موارد ابتلا به پوسته های چسبنده به سر نیز مصرف روغن با ترانس بالا را محدود کنند ، ورزش های آبی مانند شنا را در برنامه خود بگنجانند و شام مفصل ، سنگین و دیر هنگام نخورند.

 

منبع: روزنامه سلامت

 
تگها : شوره سر , پوسته ها درشت تر هستند و چسبندگی آنها به پوست سر زیاد است . , سلول ها , کمبود آب بدن , ترانس بالا
ارسال نظر
* نام شما:

* ایمیل شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان