عفونت‌های قارچی که درمان می‌شوند

عفونت‌های قارچی که درمان می‌شوند

 

قارچ‌ها می‌توانند غیر بیماری‌زا یا بیماری‌زا باشند و در تمام کره‌ی خاکی وجود دارند. قارچ‌های سطحی، قارچ‌هایی بیماری‌زا هستند که می‌توانند در سطح پوست، مو و ناخن زندگی کرده و علایم بالینی ایجاد کنند. قارچ‌های عمقی از طریق پوست یا استنشاق از مسیر ریه‌ها و گردش خود به بافت‌های عمقی رفته و ایجاد بیماری می‌کنند.

انواع قارچ‌های پوستی

*عفونت درماتوفیت

این نوع عفونت باعث ایجاد مشکل در پوست، ناخن و مو می‌شود و شامل پنج مورد زیر است:

عفونت پا: این عفونت قارچی باعث می‌شود پوست بین انگشتان پا، خارش‌دار، خشک، پوسته پوسته و قرمز شود. بیشتر افراد، در استخرهای شنا و سونا به این نوع عفونت قارچی مبتلا می‌شوند. اگر شما پس از تماس با پوست آلوده، دستان خود را نشویید، این آلودگی می‌تواند به دستان‌تان منتقل شده و در چین‌های کف دست و بین انگشتان‌تان گسترش یابد.

عفونت ناخن ناخن بدشکل، ضخیم و به راحتی خرد می‌شود. عفونت ناخن معمولا با عفونت پا همراه است.

عفونت قارچی کشاله‌ی ‌ران: علایم این عفونت، خارش و بثورات پوستی قرمز در کشاله‌ی ران و مناطق اطراف آن است. این عفونت معمولا در مردانی که زیاد عرق می‌کنند، دیده می‌شود.

عفونت قارچی روی بدن: این عفونت از حیوانات اهلی گرفته شده و در مناطقی از بدن مانند شکم، دست یا پا ایجاد می‌شود. علایم این عفونت شامل تکه‌های مسطح و حلقه‌ای قرمز رنگ است که می‌تواند رشد کند و گسترش یابد.

عفونت قارچی پوست سر: این عفونت معمولا در کودکان ایجاد شده و باعث ریزش مو و التهاب مناطق آسیب دیده می‌شود.

*عفونت مخمر

یکی دیگر از عفونت‌های قارچی پوست به دلیل عفونت مخمر است:

عفونت لمسی: این عفونت ناشی از قارچ «کاندیدا آلبیکنس» است که روی پوست و دستگاه گوارش زندگی می‌کند. این عفونت در زیر بغل، کشاله‌ی ران، زیر سینه و چین‌های پوستی دیده می‌شود. علایم این عفونت شامل خارش، درد، لکه‌های سفید و زرد است.

پیتریازیس رنگارنگ: این عفونت باعث می‌شود لکه‌های تیره روی پوست روشن و لکه‌های روشن روی پوست تیره به وجود آید. این عفونت بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده شده است.

*برفک

برفک می‌تواند دهان، زبان، واژن و دیگر مناطق مرطوب و چین‌های پوست را درگیر کند. عفونت برفکی، تکه‌های سفید رنگ کوچکی هستند که یک علامت قرمز به جا می‌گذارند.

علایم عفونت قارچی

این علایم بستگی به نوع عفونت قارچی و قسمت درگیر بدن دارد. قارچ پوستی می‌تواند باعث بروز بثورات پوستی قرمز رنگ، پوسته پوسته و خارش‌ شود و به نظر می‌رسد که پوست خشک است. عفونت قارچی پوست سر می‌تواند منجر به ریزش مو شود. توجه داشته باشید بثورات پوستی ناشی از قارچ ممکن است با علایم سایر مشکلات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما اشتباه گرفته شود.

عوامل ایجاد بیماری

* مهم‌ترین علت ابتلا به قارچ، عدم رعایت بهداشت است. افرادی که استحمام مرتب نداشته باشند و ضمن فعالیت‌های شغلی یا ورزشی دچار تعریق شوند، امکان ابتلا به این قارچ‌ها را خواهند داشت.

* کاهش قدرت دفاعی بدن مانند افراد مبتلا به کم‌خونی، بیماری قند، مبتلایان به سرطان‌ها و ایدز

* مصرف طولانی مدت داروهای تضعیف‌کننده‌ی سیستم ایمنی مانند داروهای کورتونی

 

گیاهان درمانگر عفونت‌های قارچی

 

دارچین

درختی همیشه سبز به ارتفاع پنج تا هفت متر است. از تمام قسمت‌های آن بوی معطر و مطبوع استشمام می‌شود. برگ‌های گیاه نوک‌تیز، بی‌کرک و صاف در سطح فوقانی پهنک و غبارآلود در سطح تحتانی آن هستند. گل‌های آن منظم و به رنگ سفید مایل به زرد و مجتمع به صورت خوشه‌ی منشعب و دو سویه است. اسانس دارچین در صورت تازه بودن به رنگ زرد روشن است ولی به مرور زمان و به علت اکسیده شدن به رنگ‌های زرد طلایی و سپس قهوه‌ای مایل به قرمز درمی‌آید.

دارچین در مصر باستان در مومیایی کردن مورد استفاده قرار می‌گرفته است. امروزه با وجود شیرینی و عطر موجود در این ماده، می‌تواند عامل نابودی میکروب‌ها شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، عصاره‌ی آبی دارچین روی قارچ «کاندیدا آلبیکنس» اثر درمانی دارد. این نوع قارچ بیماری برفک دهان را تولید می‌کند. به دلیل خاصیت ضدقارچ، ضدباکتری، ضدویروس و ضدعفونی بودن دارچین، این ماده در مورد التیام عفونت‌های خارجی و داخلی بدن موثر است. همچنین با خاصیت التیام‌بخشی برای متوقف کردن خونریزی کاربرد دارد و به دلیل این خاصیت، در کوتاه کردن دوره‌ی درمان موثر است.

حنا

گیاهی به شکل درختچه یا درختی با برگ‌هاي سبز متمایل به خاکستري است و گل‌های آن به شکل خوشه‌ی گرزن بزرگ به رنگ سفید یا زرد بسیار خوشبو با میوه‌هاي خشک و حاوي دانه‌هاي خیلی کوچک است. برگ‌هاي گیاه، اندام دارویی آن را تشکیل می‌دهد.

این گیاه برای از بین بردن قارچ‌هاي پوستی و قارچ‌های پوست سر، رفع اگزما، جلوگیري از عرق دست و پا و معالجه‌ی جذام مفید است.

سیر

گیاهی علفی با ساقه‌ای ۲۰ تا ۴۰ سانتی‌متر است. برگ‌هایی باریک و گل‌هایی به رنگ سفید چرک، منقوش به لکه‌های کوچک و قرمز رنگ دارد.

سیر یک درمان خوب برای کسانی است که از عفونت قارچی رنج می‌برند. این گیاه از گذشته به علت خواص قوی ضدقارچی و ضدمیکروبی که داشته، بسیار مورد توجه بوده است.

 

اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی چند ساله است که بوته‌ای کوچک به بلندی نیم متر و پرشاخه دارد. ساقه‌های آن چهار گوشه، برگ‌های آن دراز، متقابل، پوشیده از کرک سفید پنبه‌ای است و در بهار به رنگ بنفش تیره به شکل سنبله ظاهر می‌شود. اسطوخودوس برگ‌ها و کرک‌های معطر دارد.

 

پیشگیری

– بعد از حمام کردن، پوست‌تان را خوب خشک کنید.

– جوراب‌ها و لباس‌های گشاد و نخی بپوشید.

– پودر بچه درون جوراب‌ها و کفش‌های‌تان بریزید.

– پاهای‌تان را بعد از شستن، به خوبی خشک کنید.

– حوله، شانه و برس مخصوص به خود داشته باشید.

– اگر فردی در خانواده‌تان مبتلا به عفونت قارچی پوست سر بود، بالش، کلاه، شانه و قیچی موی سر او را ضدعفونی کرده یا دور بیندازید.

– اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، مقدار قند خون‌تان را کنترل کنید.

از تمامی قسمت‌های این گیاه به خصوص شاخه‌های برگ‌دار آن بوی قوی ولی مطبوع استشمام می‌شود. قسمت مورد استفاده‌ی این گیاه سرشاخه‌های برگ‌دار و گل‌دار آن است.

این گیاه اثرات ضدباکتریایی و ضدقارچی بسیار قوی دارد. اثر اسانس گیاه روی گونه‌های قارچی به اثبات رسیده است. در فرمولاسیون‌ها به منظور افزایش اثر ضدقارچی، اسانس گیاه را با اسانس درخت چای به صورت مخلوط استفاده می‌کنند.

منبع :nikono.ir

 
تگها : عفونت‌های قارچی , انواع قارچ‌های پوستی , عفونت ناخن , عفونت مخمر , علایم عفونت قارچی , حنا
ارسال نظر
* نام شما:

* ایمیل شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان