انفجار خدمت رسانی داروسازان / مجهولات فراوان عطاریها

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۰۵ --- کد خبر ۳۱۰

مدیر کل نظار ت بر فراورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو مطرح کرد:

انفجار خدمت رسانی داروسازان / مجهولات فراوان عطاریها

مدیر کل نظار ت بر فراورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: رسانه ها فضای مطلوبی برای شهروندان در زمینه آگاهی بخشی اطلاعات دارویی و غیر دارویی ارائه دهند.

انفجار خدمت رسانی داروسازان / مجهولات فراوان عطاریها

براساس گزارش به دست آمده از خبرگزاری ایفدانا، دکتر امیر حسین جمشیدی مدیر کل نظار ت بر فراورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در گفت و گو با ایفدانا، گفت: اگر در سطح جامعه مطرح می شود که بسیاری از عطاری ها و نه همه آن ها مغایر قانون عمل می کنند، واقعا امکان تعطیلی همه آنها وجود ندارد باید جایگزینی برای آنها معرفی کرد زیرا مردم به فرآورده های طبیعی گرایش دارند وقتی در رسانه ها درباره این فراورده های مطالب سره و ناسره مطرح می شود باید فضایی ایجاد شود که مردم بتوانند به آن مراجعه و مشاوره بگیرند.

وی افزود: برای ساماندهی عطاری ها از سال 1360 کمیته وجود داشته اما علی رغم گذشت سال ها از این موضوع عملا اتفاق قابل توجهی رخ نداده است باید بپذیریم که صرف بستن عطاری و جریمه کردن آنها  بدون انجام کار فرهنگی و معرفی جایگزین مناسب مشکل را حل نمی کند یا لااقل وضعیتی بهتر از وضعیت کنونی حادث نخواهد کرد.

مدیر کل نظار ت بر فراورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ادامه داد: برای پیشبرد بهتر سیاستها در این حوزه باید فضایی قابل نظارت وجود داشته باشد و این درحالی است که عطاریها برای ما قابل نظارت نیست. زیرا مجوز آنها را اصناف صادر می کنند بگذریم از این که90% از آنها اصولا پروانه کسب هم ندارند. اما در داروخانه ها فهرست بازبینی اعم از متراژ، خصوصیات ظاهری داروخانه و پرسنل، فضای ساخت دارو، کاملاً مشخص است و بازرس به راحتی ایکونها را مشاهده و ارزیابی می کند و طبیعی است که داروساز هم خود را با آن قوانین وفق می دهد.

دکتر جمشیدی عنوان کرد: اما درباره عطاریها با مجهولات فراوانی روبرو هستیم چه کنیم؟ چه چیز را لغو کنیم؟ چه پروانه ای را؟ اگر فضایی تعریف شود که از اول تا آخرش بر اساس ضوابط ما  طراحی  شده باشد و صادر کننده مجوز هم خود ما باشیم به راحتی امکان ورود و نظارت  و در نتیجه روند روز به روز پیشرفت ایجاد می گردد.

وی ادامه داد: غایت و نهایت آرزوی من این است که تمامی داروخانه ها در زمینه ارائه فرآورده های مذکور، خدمات و آگاهی رسانی به مصرف کنندگان پیشتاز باشند. زمانی ما می توانیم ادعای موفق بکنیم که تمامی داروسازان موجود با گذراندن دوره های کارآمد، در داروخانه های موجود به ارائه خدمت بپردازند و بی شک این مطلب چیزی جز انفجار خدمت رسانی به حساب نمی آید.

مدیر کل نظار ت بر فراورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پایان افزود: هرچند اعتقاد دارم کسی که مدرک داروسازی دارد توانایی ارائه همه گونه فرآورده را دارد و اصولا داروسازمان با توجه به دروس و واحدهایی که گذرانده اند جز توانمندترین گروه های علوم پزشکی هستند، لیکن گذراندن دوره های آموزشی ویژه این فرآورده ها، به سبب ویژگی های خاص داروهای سنتی و ادبیات ویژه آن ها می تواند بسیار موثر باشد

تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶

 
تگها : اخبار طب سنتی , اخبار
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان