Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/booali/public_html/wp-includes/functions.php on line 4903
حکیم آل اسحاق

طبابت و معالجه مریض در فرهنگ اسلام و قرآن

طبابت و معالجه مریض در فرهنگ اسلام و قرآن از زبان حکیم و فقیه مجاهد حضرت آیت الله حاج شیخ محمد آل اسحاق (ره) [1]

یک عبادت است و ارزش معالجه یک نفر به صریح قرآن مجید[2] برابر است با احیاء همه مردم؛ لذا یک طبیب مسلمان هرگز این ارزش الهی را با پول برابر نمی کند و از برخورد با آه و ناله مریض خسته نمی شود.

طبیبِ مومن، همان حالت ملکوتی را در خود احساس می کند که پیامبران و خدامردان هنگام هدایت گمراهان.

اکنون شما داور؛ آنان که طبابت را به خاطر پول انجام می دهند و نسخه مریض را بعد از معاینه، برای نداشتن پول، پاره می کنند با آن یهودی که دور گوساله طلایی طواف می کند چه فرقی دارند؟

شما داور؛ آیا در تمدن جدید، طبابت یک حرکت اقتصادی است یا یک حرکت الهی؟

نوشته ای از  ،حکیم آل اسحاق بنیانگذار سلامتکده طب سنتی بوعلی می باشد و یکی از صاحب نظران مرجع طبابت و فقه اسلام می باشند.

[1] حکیم آیت الله حاج شیخ محمد آل اسحاق از حکمای طراز اول طب سنتی اسلامی ایران بود که با استفاده از تعالیم طبی حکمای بزرگ اسلامی مخصوصا ابوعلی سینا و همراه کردن آن با اخلاق اسلامی به طبابت می پرداخت.

[2] «وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا» سوره مائده، مائده / 32 : و هر كس كسى را زنده بدارد چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن