مطالب و مقالات علمی و پژوهشی

بهبود یائسگی با گیاهان دارویی

یائسگی یکی از مراحل انتقال طبیعی رشد است...

یائسگی یکی از مراحل انتقال طبیعی رشد است که در زندگی هر زنی با افزایش سن روی می دهد. طی یائسگی فعالیت تخمدان ها به پایان می رسد و میزان هورمون های استروژن و پروژسترون کاهش می یابد که این کاهش با تغییراتی همچون گرگرفتگی، اختلالات خواب، بیماری قلبی-عروقی، پوکی استخوان، کاهش عملکرد شناختی، اختلال عملکرد جنسی، عفونت های ادراری-تناسلی، تغییر خلق و خو همراه می باشد.

درمان انتخابی برای بهبود این علائم، هورمون درمانی بر پایه ی استروژن می باشد. اما به علت اینکه هورمون درمانی دارای عوارض بالقوه ای مانند ریسک ابتلاء به سرطان اندومتر و پستان می باشد، بیشتر خانم های یائسه تمایل به استفاده از ترکیبات گیاهی دارند.

سویا یک پروتئین گیاهی و فاقد کلسترول می باشد و تنها مقدار کمی چربی اشباع شده دارد. دانه های سویا منبع مناسبی از آهن، ویتامین B، کلسیم، روی و فیبر به شمار می روند. ایزوفلاون ها گروهی از ترکیبات موجود در سویا هستند که خواص استروژنی داشته و جزء استروژن های گیاهی (فیتو استروژن) طبقه بندی می شوند.

بهبود یائسگی
بهبود یائسگی

فیتو استروژن موجود در سویا همانند هورمون استروژن بدن با تاثیر کمتر عمل کرده و علائم یائسگی را تسکین می دهند.

با توجه به اثرات سودمند سویا پیشنهاد می گردد که استفاده از سویا در رژیم غذایی خانم های یائسه گنجانده شود.

نکته قابل توجه: از فرآورده های غذایی حاوی سویای کامل استفاده شود (مانند آرد سویا و سویای کامل)، نه از فرآورده هایی که حاوی پروتئین تغلیظ شده سویا می باشند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن