آشنایی با مورفولوژی و خاصیت درمانی گیاهان

بومادران  Achillea millefolium

ریخت شناسی : بومادران اندام هوایی خشک شده گیاه Achillea millefolium از خانواده کاسنی (Asteraceae) گیاهی است علفی، با ساقه ای تقریبا قوی، با خطوط طولی، دارای پوششی کرک دار متراکم یا تٌنک، گاهی بدون کرک، برگ ها سبز رنگ و دارای بریدگی های شانه ای می باشند. دو زیر گونه در ایران وجود دارد:

زیرگونه A. millefolium subsp. millefolium  که در گرگان، مازندران، آذربایجان، تهران و دماوند انتشار دارد.

و زیر گونه : A. millefolium subsp. Elburensis که در مازندران، تهران و قزوین انتشار دارد.

اندام دارویی بومادران : سرشاخه های گلدار بخش دارویی این گیاه را تشکیل می دهد که دارای بوی معطر، نافذ، تلخ مزه و به رنگ سبز روشن است و در آن گلها سفید یا سفید متمایل به زرد و یا سفید متمایل به ارغوانی می باشند. زمان گلدهی گیاه اواخر اردیبهشت تا پایان تیر ماه و بهترین زمان برداشت نیمه اول تیر ماه است.

دامنه انتشار : انتشار این گونه در ایران در ارتفاعات البرز، دماوند، گچسر، پل زنگوله و کندوان، آذربایجان، ارومیه، تبریز و راسوند گزارش شده است.

موارد مصرف : بومادران به صورت خوراکی بعنوان ضد التهاب، ضد اسپاسم، کاهنده فشار خون، کاهنده تب، ضد عفونی کننده مجاری ادراری و به صورت موضعی به عنوان ضد شوره سر و مرطوب کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی بعنوان ضد التهاب، مدر و قاعده آور مورد مصرف قرار می گرفته است.

موارد احتیاط : در مصرف سرشاخه های گلدار به صورت دم کرده، عوارض جانبی آن نادر بوده است. از مصرف این گیاه به صورت دارو در ناحیه اطراف و داخل چشم خودداری شود. در زنان باردار و مادران شیرده و کودکان زیر دو سال مصرف نشود.

این گیاه را دور از نور نگهداری کنید.


دکتر متخصص طب سنتی 

مسیر درمان از طب بوعلی می گذرد 

Review Overview
5
SUMMARY

بومادران به صورت خوراکی بعنوان ضد التهاب، ضد اسپاسم، کاهنده فشار خون، کاهنده تب، ضد عفونی کننده مجاری ادراری و به صورت موضعی به عنوان ضد شوره سر و مرطوب کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی بعنوان ضد التهاب، مدر و قاعده آور مورد مصرف قرار می گرفته است.

5.0
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن