Notice: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/booali/public_html/wp-includes/functions.php on line 4802
اخبار

«حکمت» و «فلسفه»، لازمه رشته طب سنتی ايران است

مشاور وزير و مدير كل دفتر طب ايرانی و مكمل وزارت بهداشت در سفر به شيراز، با تاكيد بر بهره‌گيري بيشتر از جایگاه نظریه‌ پردازی موجود در طب سنتی ایران، بهره‌گیری دانشجویان اين رشته را از علوم «حکمت» و «فلسفه»، علاوه‌بر علوم تجربی و پزشکی، ضروری دانست.

به گزارش مجله خبری بوعلی به نقل از روابط‌ عمومی دفتر طب ايرانی وزارت بهداشت، دكتر «محمدرضا شمس اردكانی»، مشاور وزير و مدير كل دفتر طب ايراني و مكمل وزارت بهداشت در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش بین‌ المللی سیره نبوی(ص) در طب كه با حضور مسئولان کشوری، استانی و استادانی از سراسر دنیا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، با بیان اینکه پیامبران برجسته‌ ترین، اندیشمندترین و بهترین حاملان وحی بوده و رسالت آنان با حکمت نیز همراه بوده است، گفت: حکمت بر علم و دانش مقدم بوده و شامل دو نوع حکمت نظری و حکمت عملی است.

وی «اخلاق»، «سیاست منزل» و «اجتماع» را از اصول حکمت عملی و «طب» را از فروع حکمت نظری برشمرد و تاكيد كرد: حکمت لازمه پزشكی است و اگر پزشك از اين علم برخوردار نباشد، به بطالت کشیده می‌شود.

شمس اردکانی با بيان اينكه حکمت ، یک بنیان و «طب»، کلمه‌ای مقدس و یک رشته علمی است، گفت: ما از سیره نبوی(ص) به حکمت و با حکمت به طب می‌رسیم؛ بخش عمده طب سنتی ، علوم انسانی و به‌خصوص، علم‌النفس است.

مدير كل دفتر طب ايرانی وزارت بهداشت همچنین، با حضور در نشست‌های اخلاق پزشکی و توسعه و کاربرد علوم بین رشته‌ای انسانی و تجربی، گفت: در رشته‌های فعلی دانشگاه‌های کشور، طب سنتی ایران را شاید بتوان تنها رشته تحصیلی با دیدگاه علوم بین رشته‌ای دانست که دانشجویان آن نیازمند استفاده از حکمت و فلسفه علاوه‌بر علوم تجربی و پزشکی هستند.

باید در طب سنتی حرف‌های تازه‌ ای زده شود

وي در دو دیدار با دانشجویان و اعضای هیات علمی طب سنتی ایران نیز تاكيد كرد: باید در طب سنتی حرف‌های تازه‌ ای زده شود و در حوزه‌هایی از نظام سلامت كه راهکاری برای رفع برخی مشکلات در نظر گرفته نشده است، وارد شد.

مشاور وزير بهداشت با بيان اينكه جایگاه نظریه‌پردازی در طب سنتی ایران فراهم است و باید از آن بیشتر بهره گرفت، افزود: باید به مباحث مهم و اساسی خودمراقبتی، پیشگیری، درمان‌های بدون دارو و سبک زندگی وارد شده و آنها را برای ارائه به جامعه آماده کرد.

وي در دیدار با دانشجویان و اعضای انجمن علمی دانش بومی و سنتی (آداب) نيز ضمن قدرداني از تلاش‌های آنها، تاكيد كرد: طب عامیانه و دانش بومی باید در زیر چتر طب سنتی فعالیت کند و جمع‌ آوری اطلاعات و انجام پژوهش‌ های آنان باید در آن راستا باشد.


بیشتر بخوانید 


دکتر متخصص طب سنتی 

مسیر درمان از طب بوعلی می گذرد

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن