آشنایی با مورفولوژی و خاصیت درمانی گیاهان

دارچین Cinnamomum zeylanicum

ریخت شناسی دارچین :

دارچین ، پوست خشک شده ساقه گیاهBlume  Cinnamomum zeylanicum از خانواده برگ بو است که عاری از بافت چوب پنبه ای خارجی و پارانشیم زیر آن بوده و حداقل دارای 2/1 درصد ( حجمی / وزنی ) اسانس می باشد. این گیاه درختی است به ارتفاع  12-8 متر، همیشه سبز و دارای تاج پوششی متراکم و گسترده، تنه کوتاه، سبز و راست یا با اندکی برآمدگی با یک سیستم ریشه ای حجیم. برگها همیشه سبز، دمبرگ دار، سبز روشن.

اندام دارویی : پوست، بخش دارویی این گیاه را تشکیل می دهد. به رنگ خاکستری- قهوه ای، پوسته پوسته (فلسی) یا در نمونه های مسن و به صورت چوب پنبه ای است. از گیاهان 4 تا 10 ساله در ماههای فروردین تا آذر ماه محصول برداری می شود.

دامنه انتشار : دارچین احتمالا بومی سریلانکا بوده و در سریلانکا، سیچلز، جنوب شرقی هند، اندونزی، جزایر هند غربی ( در امریکای جنوبی ) کشت می شود. این گیاه در ایران رویش ندارد.

موارد مصرف : از دارچین به عنوان ادویه و معطر کننده در فرآورده های غذایی و دارویی استفاده می گردد. علاوه بر آن دارچین را در درمان بی اشتهایی، سوء هاضمه، نفخ، تهوع و اسهال کودکان استفاده می کنند.

طب سنتی و دارچین

در طب سنتی از دارچین در درمان سوء هاضمه، نفخ و بدبویی دهان استفاده کرده و آن را مدر نیز می دانسته اند.

عوارض منع مصرف : گاهی واکنش های حساسیتی بر روی پوست و غشاء موکوسی ایجاد می گردد. هنگام مصرف مقادیر زیادی از دارچین یا مقادیر متوسطی از اسانس امکان افزایش حرکات دودی روده ای، تحریک تنفسی و تعریق از طریق تحریک مرکز وازوموتور و به دنبال آن فاز آرامش مرکزی که مشخصه آن خواب آلودگی و تضعیف است وجود دارد.

در موارد حساسیت به دارچین و زخم های معده ای و روده ای منع مصرف دارد. برای مصرف در بارداری و شیردهی مشکل خاصی شناخته نشده است ولی میزان مصرفی نبایستی از میزانی که به طور معمول در غذا استفاده می گردد زیادتر شود.

منبع : فارماکوپه گیاهان دارویی ایران


مسیر درمان از طب بوعلی می گذرد 

دکتر متخصص طب سنتی 

Review Overview
5
SUMMARY

دارچین ، پوست خشک شده ساقه گیاه Blume  Cinnamomum zeylanicum از خانواده برگ بو است که عاری از بافت چوب پنبه ای خارجی و پارانشیم زیر آن بوده و حداقل دارای 2/1 درصد ( حجمی / وزنی ) اسانس می باشد. این گیاه درختی است به ارتفاع  12-8 متر، همیشه سبز و دارای تاج پوششی متراکم و گسترده، تنه کوتاه، سبز و راست یا با اندکی برآمدگی با یک سیستم ریشه ای حجیم. برگها همیشه سبز، دمبرگ دار، سبز روشن.

5.0
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن