اخبار

محمدرضا شمس اردکانی – مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت شد

به گزارش مجله خبری بوعلی به نقل از روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، دکتر سعید نمکی ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این حکم، با اشاره به دیرینه عالمانه طب سنتی کشورمان و جایگاه شامخی که در کلیه اعصار، به‌خصوص در دوران طلایی تمدن اسلامی در عرصه جهانی داشته‌ایم، بر احیای جنبه‌های علمی طب سنتی و حذف جنبه‌های خرافی و غیر علمی با تکیه بر دستاوردهای علمی و تحقیقاتی قابل قبول برای متخصصان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و قابل ارائه به مدیران کشور، تاکید کرده است.

تعریف واحدهای آموزشی برای آشنایی دانشجویان با مکتوبات بازمانده از دانشمندان گذشته علوم پزشکی کشور، ادغام موارد موثر و تاییدشده طب سنتی در تمامی سطوح نظام ارائه خدمات سلامت و ساماندهی وضع موجود در حوزه طب جایگزین و تعیین استاندارد و تایید صلاحیت دست‌اندرکاران این حوزه‌ها، از دیگر موارد مهم مورد تاکید وزیر بهداشت در حکم انتصاب مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت است.

متن کامل این حکم، به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمدرضا شمس اردکانی

با توجه به سوابق علمی و اجرایی ارزنده جناب عالی در حوزه طب سنتی، بدین‌وسیله به‎عنوان مشاور اینجانب و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب می‌شوید.

امید است با اتکا به خداوند بزرگ و بهره‌گیری از تجربه و دانش اندیشمندان در دانشگاه‌های علوم پزشکی و دیگر مراکز علمی و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی، همچنین تجربه و راهکارهای دیگر کشورهای موفق در بهره‌مندی از طب سنتی خویش و پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید در این مسئولیت خطیر موید باشد.

اهم مواردی که انتظار می‌رود بدان بپردازیم، به شرح زیر است:

 

نقشه راه مناسبی

1. دکتر سعید نمکی تاکید کردند علی‌رغم دیرینه عالمانه طب سنتی کشورمان و جایگاه شامخی که در کلیه اعصار، به‌خصوص در دوران طلایی تمدن اسلامی در عرصه جهانی داشته‌ایم، امروزه در تقابل و کشمکش متعصبانه میان خرافه‌گرایی، کج‌سلیقگی و پیروان واپس‌گرایی از یک‌سو و متجددین منکر علم و تمدن ارزشمند سرزمینشان از سوی دیگر، این گوهر نفیس لگدمال و کم‌ارزش شده است. بزرگ‌ترین هنر خردمندانه ما در این عصر، آشتی بین اندیشمندان کشور و تفاهم و وفاق ملی در استفاده عالمانه و حکیمانه از این ابزار ارزشمند است؛ لذا ضروری است تا با تشکیل کمیته‌ای ملی با حضور صاحب‌نظران این حوزه، نقشه راه مناسبی برای احیای جنبه‌های علمی طب سنتی و راهکارهای خردمندانه در استفاده از آن در نظام سلامت، تهیه و اجرا نماییم.

آشنایی دانشجویان

2. آشنایی دانشجویان رشته‌های مختلف علوم پزشکی کشور با دیرینه گران‌سنگ و دانشمندان صاحب نام گذشته این سرزمین ضروری است. دکتر سعید نمکی گفتند تعریف واحدهای آموزشی برای آشنایی دانشجویان با مکتوبات بازمانده از دانشمندان گذشته علوم پزشکی کشور و با استفاده از ظرفیت استادان برجسته در این راستا می‌تواند علاوه‌بر افزایش آگاهی دانشجویان در تقویت غرور ملی و تاب‌آوری در برابر هجمه‌های فرهنگی و بی‌خویشتنی نسل نو نیز موثر باشد.

ساختار بودجه‌ریزی دانشگاه‌ها

3. لازم است در ساختار بودجه‌ریزی دانشگاه‌ها، منابعی برای پژوهش در جنبه‌های مختلف طب سنتی کشور در نظر گرفته شود تا با بررسی عمیق و با تکیه بر دستاوردهای علمی و تحقیقاتی قابل قبول برای متخصصان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و قابل ارائه به مدیران کشور، جنبه‌های خرافی و غیر علمی، حذف و موارد تاثیرگذار و عالمانه، مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

کاهش تاثیرپذیری شیوه‌ها و درمان‌های مدرن

4. با کاهش تاثیرپذیری شیوه‌ها و درمان‌های مدرن در بیماری‌های صعب‌العلاج و بعضا علاج‌ناپذیر و مایوس‌شدن بیماران مبتلا به این بیماری‌ها، گرایش جامعه به طب سنتی و طب جایگزین رو به افزایش است؛ لذا ادغام موارد موثر و تاییدشده طب سنتی در نظام ارائه خدمت از خانه بهداشت به‌عنوان سطح اول تاکلینیک‌های تخصصی و مراکز بیمارستانی، به‌عنوان سطوح دوم و سوم و اختصاص فضاهای مناسب برای این خدمات تحت نظر افراد مجرب و دوره‌دیده دانشگاهی، علاوه‌بر کاهش بار مالی نظام سلامت در درمان‌های گران‌قیمت و بعضا بی‌تاثیر، از افتادن دردمندان ناآشنا به دام سودجویان حرفه‌ای نیز جلوگیری خواهد نمود.

ساماندهی طب جایگزین

5. از آنجا که علاوه‌بر طب سنتی کشورمان، راه‌هایی برای ورود طب جایگزین(Alternative medicine) از دیگر کشورها همچون طب سوزنی، رایحه‌درمانی، ماساژدرمانی و …. نیز فراهم شده و هر روز دکان تازه‌ای در سودجویی غیر عالمانه باز می‌شود، ضروری است هرچه زودتر در کنار طب سنتی، این موارد نیز ساماندهی شود. این فعالیت مهم، همکاری معاونت‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی را می‌طلبد تا ضمن ساماندهی وضع موجود، تعیین استاندارد و تایید صلاحیت دست‌اندرکاران این حوزه‌ها، در مورد آموزش دوره‌های تخصصی با همکاری دانشگاه‌های معتبر جهان نیز برنامه‌ریزی و تقاضای مردم توسط افراد ذی‌صلاح پاسخ داده شود. شاید راه‌اندازی دانشگاه طب سنتی و مکمل با جمع‌آوری کلیه استادان صاحب‌نظر کشور، راهکاری اساسی برای رسیدن به این هدف مهم آموزشی باشد.

توفیق آن برادر ارجمند را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

قدردانی از خدمات دکتر «محمود خدادوست»

وزیر بهداشت همچنین در پیامی، از خدمات دکتر «محمود خدادوست» در مدت تصدی مسئوليت سرپرستی دفتر طب ایرانی، تشکر و قدردانی کرد.

متن این پیام به شرح زیر است:

برادر گرامی، جناب آقای دکتر محمود خدادوست

خدمت‌گزاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فرصتی مغتنم و نعمتی بزرگ است که خداوند متعال به بندگان برگزيده خویش عطا می‌فرماید؛ لذا بدين‌وسيله از خدمات ارزشمند و تلاش مستمر و شایسته شما در مدت تصدي مسئوليت سرپرست‌ دفتر طب ایرانی، صمیمانه تشکر و قدردانی مي‌نمایم.

  توفیق جناب عالی را در خدمت به مردمان نیازمند این سرزمین در مناصب و جایگاه‌های دیگر، از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن