Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/booali/public_html/wp-includes/functions.php on line 4903
سبک زندگی

خواص رازیانه و گل سرخ (طب سنتی و زیبایی)

قبل از لیزر موهای زائد حتما خواص رازیانه را بشناسید و اگر اقدام به لیزر کردید به پوستتان روغن گل سرخ بزنید!

از دیدگاه طب سنتی علت ایجاد موهای زائد کاهش خصوصیات زنانه یا افزایش خصوصیات مردانه است. به عبارت ساده‌تر کاهش هورمون زنانه یا افزایش هورمون مردانه در بدن باعث ایجاد و رشد موهای زائد می شود ولی از آن جا که در اندازه گیری آزمایشگاهی میزان تغییرات زیادی در این هورمون ها دیده نمی شود، اگر بگوییم خصوصیات زنانه کاهش یا خصوصیات مردانه افزایش پیدا کرده  اطلاعات درست تری به بیمار داده ایم.

میان گیاهان دارویی ، رازیانه دارویی است که می‌تواند خصوصیات مردانه را کاهش و خصوصیات زنانه را افزایش بدهد.  از این رو، در طب سنتی کنار رفع عامل موثر، برای درمان موهای زائد،  مصرف عرق رازیانه به صورت خوراکی هر روز صبح به میزان یک فنجان و استفاده از روغن رازیانه به صورت موضعی هر شب در قسمت هایی که موی زائد روییده، یک دقیقه ماساژ منطقه به بیمار توصیه می شود.

مدت درمان با رازیانه

این درمان باید به مدت ۴۰ روز ادامه پیدا کند تا موها به تدریج بور و نازک شوند.  اگر عرق روغن رازیانه طی ۴۰ روز به طور مداوم و باهم مصرف شوند، از نظر روند درمانی بیمار زودتر به نتیجه خواهد رسید.  مزاج لیزر،  از نظر طب سنتی گرم و خشک است و این کار باعث خشکی و سفتی پوست می شود. شاید بتوان گفت علت اینکه بعد از لیزر،  موها دیگر نمی توانند رشد کنند، سفتی و خشکی پوست بعد از لیزر باشد که شرایط را برای رشد دوباره مو از بین می برد، به خصوص اگر لیزر درمانی باعث شود غدد عرق پوست از بین برود با کاهش تعریق، میزان گرمی، خشکی و حرارت پوست افزایش پیدا می‌کند.

طب سنتی و لیزر موهای زائد

از نظر طب سنتی، انجام لیزر برای رفع موهای زائد فقط در نواحی که کمی از بدن نمایان می شود، مثلاً زیر چانه یا روی سینه که اغلب شایع است، منعی ندارد اما لیزر همه بدن با توجه به این که منجر به خشکی و سفتی پوست بدن می شود، از نظر طب سنتی توصیه نمی‌شود. البته این گفته به این معنا نیست که این طب با اقدامات زیبایی مخالف است، بلکه اگر بتوان با روش‌های دیگری مشکل را برطرف کرد، بهتر است. در غیر این صورت اگر راه حلی به جز لیزر وجود ندارد، توصیه می شود بعد از هر جلسه لیزر،  روغن گل سرخ به صورت موضعی روی پوست زده شود شود تا خشکی برطرف شود و از بین رفتن طراوت پوست را جبران کند.

منبع: هفته نامه سلامت، دکتر محمد فصیحی/محقق طب ایرانی اسلامی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن