گیاهان دارویی

زالزالک جزء تیره گیاهان طبی مانند رز است اما خواص درمانی بسیاری دارد

زالزالک که نام علمی آن  Crataegus oxyacantha است، گیاهی است به صورت درخت یا درختچه که میوه‌های سرخ رنگ دارد.

به گزارش مجله خبری بوعلی، سکینه کهنسال واجارگاه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: زالزالک که نام علمی آن  Crataegus oxyacantha است، گیاهی است به صورت درخت یا درختچه که میوه‌های سرخ رنگ دارد.

این میوه در مناطق غیر جنگلی ایران معمولا “زالزالک” و در مناطق جنگلی به طور کلی “ولیک” نامیده می شود و با توجه به رنگ میوه “سرخ ولیک” و “سیاه ولیک” گفته می‌شود، اما نام محلی آن در هر یک از مناطق کشور متفاوت است. عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: این گیاه در لاهیجان “کمار”، در رامسر و شهسوار “کجیل” ، در دیلمان و رودسر “مارخ”، در گرگان و بعضی نقاط بختیاری ” ولک، بلک، ولیک”، در اطراف تهران و همدان و اصفهان “گوچ”، در خلخال و آذربایجان “گیچ ـ یمیشان” و در کرمانشاه و همدان و پشتکوه “گویچ”  گفته می‌شود.

کهنسال با بیان اینکه در کتب طب سنتی با نام‌های خفچه و زعرورالادویه نامبرده شده و در بعضی کتب نیز با نام تفاح بری آمده است، افزود: زالزالک در اروپا به ویژه در آلمان برای معالجه بیماران مبتلا به فعالیت نامنظم قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه زالزالک در درمان آنژین، سفتی رگ‌ها و برخی از انواع خفیف بی‌نظمی ضربان قلب نیز مؤثر است، اظهار کرد: زالزالک یک گیاه تیغ‌دار معمول است که طول آن به پنج پا می‌رسد و در دامنه کوها و اراضی جنگلی آفتابی در سرتاسر جهان می‌روید.

زالزالک جزء تیره گیاهان طبی مانند رز است

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: گل‌های این گیاه در ماه May شکوفه می‌دهد اما به رغم اینکه زالزالک جزء تیره گیاهان طبی مانند رز است اما گل‌های این گیاه معطر نیست. کهنسال ادامه داد: گل‌های آن در بوته‌های کوچک رشد می‌کنند و به رنگ سفید، قرمز یا  صورتی هستند، دانه‌های کوچک این گیاه که به آن‌ ها زالزالک گفته می‌شود پس از شکوفایی گل‌ها رشد می‌کنند.وی افزود: میوه آن تخم مرغی، گرد و سرخ رنگ است و قطر آن به یک تا دو سانتی‌ متر می‌رسد، میوه این گیاه معمولا پس از رسیدن رنگ قرمز به خود می‌گیرد اما رنگ سیاه آن نیز یافت می‌شود.

گل زالزالک - گیاه معروف قلب - خواص گل زالزالک
گل زالزالک – گیاه معروف قلب – خواص گل زالزالک

خواص دارویی و نحوه مصرف زالزالک 

کهنسال در ادامه با بیان اینکه برگ‌های زالزالک درخشان است و به اشکال و اندازه‌های گوناگون رشد می‌کند، اظهار کرد: جوشانده جهت رفع تب تهیه می‌شود که هم خوراکی است و نیز جهت حمام پا بکار می‌رود. کهنسال ادامه داد: برای تهیه آن بیست گرم از پوسته ساقه را در یک لیتر آب می‌جوشانند و روزانه دو تا سه فنجان از آن می‌نوشند و یا دو تا سه بار پا را حمام می‌کنند، جوشانده میوه خشک کرده آن را برای رفع اسهال می‌نوشند.

وی با بیان اینکه در تهیه آن بیست گرم میوه را در یک لیتر آب جوشانده و باقیمانده را در مدت ۴۸ ساعت کم کم می‌نوشند، افزود: دم کرده گل این گیاه برای رفع تشنج و اختلالات گردش خون مصرف می‌شود. برای تهیه آن چهار گرم از گل را در یک فنجان آب جوش ریخته و می‌نوشند، این کار روزانه دو تا سه بار تا چند روز انجام می‌گیرد، اما بعد از چند روز مصرف منظم باید چند روزی قطع شود و در صورت احتیاج مجدداً مصرف شود.

موارد مصرفی گیاه

این گیاه برای ناراحتی‌های آنژین سینه‌ای، تپش قلب، اسهال، درد مهره کمر و روماتیسم استعمال می‌شود، همچنین: بیست تا چهل گرم از گل خشک کرده گیاه را در یک لیتر آب ریخته روزانه دو بار حمام می‌کنند، حمام دست و پا در دراز مدت در حالات آنژین سینه‌ای و انفارکتوس و کمپرس محلول درست شده بر ناحیه قلب و اطراف آن در موارد ناراحتی قلبی و ورم ریوی مورد استعمال دارد.

کهنسال در ادامه با بیان این مورد برای رفع درد معده و تشنج و تأثیر درمانی این محلول چنانچه حمام دست و پا همزمان با کمپرس آن بر موضع درد بعد از غذا انجام گیرد قوی‌تر است. در مورد درد مهره کمر کمپرس آن را بر محل درد می‌گذارند، کمپرس بسیار سرد آن در مورد میگرن‌های عصبی بهترین تأثیر را دارد و همچنین کسانی که از واریس در زحمت هستند باید از حمام پا خودداری کرده و بهتر است به حمام دست اکتفا کنند.

نکات احتیاطی

وی اظهار کرد: انجمن فرآورده‌های گیاهان دارویی آمریکا، زالزالک را از نظر بی خطر بودن درجه یک  ارزیابی کرده است که این ارزیابی نشان‌دهنده این است که گیاه مزبور ضمن میزان بالای مصرفی خیلی بی خطر است، حتی با وجود این حالت عاقلانه خواهد بود اگر دستورالعمل دوز مصرفی آن رعایت شود. عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: در صورت باردار بودن از مصرف زالزالک پرهیز شود، توجه به هر نوع تغییری که در طول مصرف زالزالک احساس می‌کنید فوق العاده حائز اهمیت است.

کهنسال ادامه داد: درد زیاد، حملات زیادتر آنژین، تحلیل و ضعف بیشتر در طول قدم زدن یا ورزش کردن دلایل خوبی برای ضرورت اجتناب از مصرف زالزالک است و لازم است بلافاصله با پزشک معالج خود مشورت کنند. وی افزود: اگر افراد با هیچکدام از این علائم بیماری مواجه نیستند، در صورت حصول بهبود پس از شش هفته درمان با زالزالک باید با پزشک معالج خود صحبت کنند.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: زالزالک اثرات درمانی دیژیتالیس دیگوکسین را تشدید می‌کند و از این رو در صورت مصرف دیژیتالیس از مصرف توأم زالزالک باید پرهیز شود. وی یادآور شد: زالزالک می‌تواند در کنار سایر تقویت‌کننده‌ها نظیر منیزیم یا ویتامین B6 یا گیاهان دارویی مانند سیر یا قارچ خوراکی در درمان سیستم قلبی – عروقی اثرات مثبتی برجای گذارد.

فلاونوئیدها از جمله هایپراساید - کوئرستین - ویتکسین - روتین - تریپن پنسیلوانیا - اسید آتانولیک - نئوتگولیک اسید - کولین
فلاونوئیدها از جمله هایپراساید – کوئرستین – ویتکسین – روتین – تریپن پنسیلوانیا – اسید آتانولیک – نئوتگولیک اسید – کولین

مزایای زالزالک که ممکن است شما را شگفت زده کند

زالزالک به دلیل تواناییهای مختلف قلبی و محافظتی که دارد، “گیاه قلب” نامیده می شود. به دلیل توانایی آن در تقویت قلب هم از نظر عاطفی و هم از نظر جسمی، زالزالک قرن هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای انواع نگرانی های جدی قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. این موارد شامل آنژین ، فشار خون بالا ، سخت شدن شریان ها ، ضربان قلب نامنظم و حتی نارسایی احتقانی قلب است. در حقیقت ، از زالزالک در تمام دوران بازگشت به قرن اول برای درمان بیماری های قلبی استفاده شده است! پزشکان در ایالات متحده نیز از این گیاه دارویی برای اختلالات سلامت تنفسی و گردش خون نیز استفاده می کردند.

میوه، گل و گل زالزالک امروزه همه از نظر دارویی استفاده می شود. میوه زالزالک به شکل انواع توت های قرمز تولید می شود. قبایل بومی آمریکایی از خوردن آنها لذت می بردند و برای درمان مشکلات قلبی و همچنین شکایات دستگاه گوارش از زالزالک نیز استفاده می کردند.

گیاه زالزالک دارای ترکیبات مفید برای سلامتی است. نشان داده شده که این ترکیبات واقعا سلامت قلب را تقویت می کنند. فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی زالزالک جریان خون را بهبود می بخشد، از آسیب عروق خونی محافظت می کند و حتی به گشاد شدن رگ های خونی نیز کمک می کند.

در اینجا فقط برخی از بسیاری از ترکیبات شیمیایی و مواد مغذی موجود در زالزالک آمده است:

 • فلاونوئیدها از جمله هایپراساید
 • کوئرستین
 • ویتکسین
 • روتین
 • تریپن پنسیلوانیا
 • اسید آتانولیک
 • نئوتگولیک اسید
 • کولین
 • استیل کولین
 • کلروژنیک اسید
 • کافئین اسید
 • ویتامین B1
 • ویتامین B2
 • ویتامین سی
 • کلسیم
 • اهن
 • فسفر
چای زالزالک - کمک به قلب - گیاهان دارویی - آرامش بخش - ویتامینه 
چای زالزالک – کمک به قلب – گیاهان دارویی – آرامش بخش – ویتامینه

افکار نهایی

زالزالک را بیشتر به عنوان گیاه گیاه دارویی می شناسیم. این اساساً بدین معنی است که می تواند کارهای زیبایی را برای قلب انجام دهد. مطالعات نشان می دهد که زالزالک کوچک اما قدرتمند دارای خواص تقویت کننده سلامتی است. این خواص می توانند به طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی مزمن از کلسترول بالا تا آنژین کمک کنند.

یکی از راه های مورد علاقه من برای اضافه کردن مقدار متوسط ​​زالزالک به یک سبک زندگی سالم ، داشتن یک فنجان چای زالزالک است. البته ، شما نباید مشکلات قلبی را به آرامی انجام دهید. و قطعاً قبل از اینکه زالزالک را در برنامه درمانی خود بگنجانید حتماً با پزشک خود صحبت کنید.


دکتر طب سنتی 

مسیر درمان از طب بوعلی می گذرد 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن