Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/booali/public_html/wp-includes/functions.php on line 4903
اخبار

تیغ‌‌زدن‌های متعدد به بدن نوزاد برای رفع زردی مورد تأیید هیچ یک از منابع طب سنتی نیست!

یکی از روش‌های مؤثر برای درمان سریع و بدون عارضه زردی نوزادان ، "گرفتن دو تا چهار قطره خون از لاله گوش نوزاد" است؛

به گزارش مجله خبری بوعلی به نقل از خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ اخیراً تصویری از یک نوزاد در فضای مجازی و شبکه‌‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد بدن یک نوزاد برای درمان “زردی نوزادان” با تیغ‌زدن‌های متعدد (به‌اصطلاح چهل‌تیغ!) مجروح شده است.

متأسفانه بدون اینکه توضیح خاصی درباره درستی یا نادرستی چنین اقدامی داده شود، تصویر این نوزاد دست به دست در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد و البته شاید هدف برخی از انتشار گسترده این تصویر، تخطئه طب سنتی و نسبت دادن چنین روش‌های غلطی به طب سنتی بوده تا در این معرکه و از این آب‌ گل‌آلود، ماهی شوم خود را شکار کنند!

اما آنچه به‌ اختصار می‌توان در این رابطه گفت، این است که در حوزه طب سنتی، راهکارهای بسیار ساده و کاملاً بدون عارضه‌ای برای درمان “زردی نوزادان” وجود دارد و به هیچ وجه، تیغ‌‌زدن‌های متعدد به بدن نوزاد مورد تأیید هیچ یک از منابع طب سنتی و اساتید مبرز این حوزه نیست!

یکی از روش‌های مؤثر برای درمان سریع و بدون عارضه زردی نوزادان ، “گرفتن دو تا چهار قطره خون از لاله گوش نوزاد” است؛ به این صورت که با ایجاد یک خراش میلی‌متری بسیار سطحی در قسمت نرمی فوقانی گوش نوزاد و با اندکی فشار دو انگشت دست به این ناحیه، دو تا چهار قطره خون از لاله گوش نوزاد گرفته می‌شود و همین روش بسیار ساده، باعث کاهش محسوس زردی نوزادان می‌شود.

مقایسه نحوه درمان زردی نوزادان در پزشکی نوین و طب سنتی

متخصصین اطفال جهت زردی نوزادان یا بیلی روبین بالا که با فتوتراپی پاسخ نگرفته است، برای درمان از روشی به نام exchange خون استفاده می کنند. که در این روش خون نوزادان تعویض می شود اما در طب سنتی با تیغ زدن پشت لاله گوش نوزاد و آمدن چند قطره خون این بیماری درمان می شود. روشی که در طب سنتی از آن استفاده می شود به مانند exchange می باشد که بسیار موثر است و اگر درست و بهداشتی انجام شود می تواند به مانند exchange کار آمد و موثر باشد. #طب_اصیل

در تعویض خون دو برابر حجمی،کل خون نوزاد با دو برابر حجمش از خون مادر تعویض می‌گردد. در این روش از راه ورید نافی به ازای هر کیلوگرم وزن نوزاد، ۷۵ تا ۱۷۰ میلی‌لیتر از خون مادر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمان انجام تعویض خون نباید فوتوتراپی را قطع نمود و به صورت روتین نباید کلسیم وریدی داد، مگر اینکه نیاز به کلسیم به صورت مستقل ثابت شود.

بررسی عوارض ناشی از تعویض خون در نوزادان مبتلا به زردی بستری در بیمارستان

بررسی های علمی از روش تعویض خون در نوزادان مبتلا به زردی بستری در بیمارستان نشان دهنده نتایج زیر می باشد:

نتایج: از 120 نوزاد مورد بررسی، 64 نوزاد (53.3 درصد) پسر و 56 نوزاد (46.7 درصد) دختر بودند. فراوانی عوارض ناشی از تعویض خون 74 مورد (61.7 %) بود. ترومبوسیتوپنی با 51.7 درصد بیشترین و هیپوکلسمی با 30.8 درصد دومین عارضه مشاهده شده در این نوزادان بود. هیچ موردی از انتروکولیت نکروزان دیده نشد. فراوانی مرگ و میر ناشی از تعویض خون 6 مورد (5 درصد) بود. عوارض ناشی از تعویض خون در نوزادان با وزن کمتر از 2500 گرم بیشتر از نوزادان با وزن بیش از 2500 گرم بود (P<0.05). عوارض ناشی از تعویض خون در نوزادان پره‌ترم بیشتر از نوزادان ترم بود (P<0.05).

نتیجه نهایی: این مطالعه نشان داد ترومبوسیتوپنی شایعترین عارضه ناشی از تعویض خون در نوزادان است و فراوانی عوارض و مواردی مانند تشنج، ایست قلبی-تنفسی و مرگ و میر به دنبال تعویض خون در نوزادان پره‌ترم و نوزادان با وزن هنگام تولد کمتر از 2500 گرم بیشتر از نوزادان ترم و نوزادان با وزن بیشتر از 2500 گرم می‌باشد.

این مقاله در مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان ۱۳۸۶ ارائه شده است

مسیر درمان از طب بوعلی می گذرد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن