سبک زندگی

سته ضروریه چیست؟

آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که تعریف تان از پزشک چیست؟

 پارت اول سته ضروریه

سته ضروریه چیست؟ آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که تعریف تان از پزشک چیست؟یک نفرکه در اتاقی منتظر است تا مردم بیمار شوند و به او مراجعه کنند و او در نهایت با انجام عکس ها و آزمایشات مختلف برای او دارو تجویز کند؟یا فردی که از همان نخست پیشگیری را مقدم بر درمان میداند و با توصیه های جامع خود در رابطه با همه ی بخش های زندگی حفظ سلامت و تندرستی را در جایگاه نخست اهمیت قرار می دهد؟ وقتی فردی در انجام تمام کارهای خوردن،حرف زدن،راه رفتن،نفس کشیدن،خوابیدن و استفاده ی از حافظه و فکر، طبیعی  باشد در تعریف طب سنتی به او یک فرد سالم میگوییم.

پارت دوم 

بدون شک همه ی ما از بیماری و مریض احوالی بیزاریم و برای رسیدن به اهداف مادی و معنوی مان در طول عمر خود به سلامتی نیاز داریم. از همان آغاز،حکمای طب سنتی بر این باور بوده اند که انسان برای آنکه بتواند به زندگی طبیعی خود ادامه دهد به شش اصل ضروری نیاز دارد ( سته ضروریه ) . به این شش اصل ،سته ی ضروریه میگویند.طعام و نوشیدنی،هوا،حرکت و سکون ،خواب و بیداری و دفع مواد زائد از بدن و حالات روحی مجموعه ای تمام عیار و کامل از توصیه های مهم برای حفظ سلامتی و دوری از بیماری را در بر میگیرد که این اصول خود دلیلی بسیار مهم بر اهمیت پیشگیری بر درمان در طب سنتی است.

پارت سوم سته ضروریه

جناب شیخ الرییس ابوعلی سینا در کتاب قانون جلد یک، طب را علمی معرفی میکند که به وسیله ی آن سلامتی موجود حفظ شود و در صورت از بین رفتن،دوباره بازگردد.این تعریف نشان می دهد که ما نباید پس از بیمار شدن به فکر درمان بیفتیم و باید با رعایت دستورات  سته ی ضروریه سلامتی خود را حفظ کنیم.حال در میان موارد سته ی ضروریه،اصولی مانندتغییرات فصلی و آب و هوا خارج از خواست و اراده ی ماست اما مصرف غذا تا حد بسیاری قابل برنامه ریزی است.خوردنی ها و نوشیدنی ها،همه ی آن چیزی میشود که روزانه از راه دهان وارد بدن میشود.از این رو آموزش تغذیه ی صحیح امری بسیار مهم است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن