Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/booali/public_html/wp-includes/functions.php on line 4903
سبک زندگی
موضوعات داغ

طب سنتی l چرا ما سردی می خوریم؟

ما ایرانی ها یا شیر نمی خوریم یا ماست و دوغ می خوریم...

به گزارش مجله خبری بوعلی در فصل تابستان، علاقه به مصرف مواد غذایی که هم خنک هستند و هم طبع سردی دارند از قبیل آب سرد، دوغ، ماست و… بسیار زیاد می شود. در مصاحبه ای کوتاه با حکیم محمود شیرازیان این موضوع را با ایشان در میان گذاشتیم که در ادامه، پاسخ این حکیم طب سنتی به چرایی این مسأله و راهکار طبی برخورد با این مشکل را می خوانیم.

حکیم محمود شیرازیان: بنابر تجربه بیش از 20 سالی که بنده دارم، همچنین تجربه قریب به 50 سالی که استاد ما مرحوم حکیم آیت الله آل اسحاق داشته اند اکثر بیماری ها از سردی است. روایات ما هم این موضوع را تأیید می کنند.

با توجه به این حقیقت، سوال این است که چرا سردی می خوریم؟ چرا آب یخ، خیار، دوغ، ماست، آلبالو، گیلاس و هندوانه می خوریم؟
در حقیقت, علت تمام بیماری ها کمبود رطوبت در خون است؛ خون که عضو حیاتی بدن است مثل نخ تسبیح در تمام اعضای بدن در حال گردش است و غذا، اکسیژن، ویتامین ها و هر چیزی را که عضو لازم دارد به آن می رساند.

حکیم شیرازیان - مصرف شیر - مراقبت از خون
حکیم شیرازیان – مصرف شیر – مراقبت از خون

یعنی مصرف زیاد آب یخ، دوغ و ماست به”خون” ارتباط دارد؟

حکیم محمود شیرازیان: بله. چون خون بر اثر حرارت غریزی رطوبتش کم شده و غلیظ می شود؛ و از آنجا که ما ایرانی ها حرارت غریزی بالاتری داریم در نتیجه، حرارت در بدن ما نسبت به سایر مناطق جهان بالاتر می رود و دچار عطش، عرق ریزی و کلافگی می شویم و از طرفی چون حرارت را کنترل نکرده ایم این حرارت، بنابر قاعده فیزیک، به طرف بالا می رود و مغز را خشک می کند؛ به همین خاطر، بی خواب، عصبی، پرخاشگر و کم حوصله می شویم، کارهایمان را با عجله انجام می دهیم و در رانندگی تند می رویم و جلوی هم می پیچیم.

همه این ها به تغذیه اشتباهی که انتخاب کرده ایم بر می گردد. پزشکان دنبال این هستند که مشکل عضو را حل کنند در حالی که عضو، مشکلی ندارد؛ بلکه این خون است که بر اثر کم شدن رطوبتش، غلظت پیدا کرده و حرارت بدن بالا رفته است و ما برای خنک کردن خود، آب یخ، دوغ، ماست، خیار و کاهو می خوریم ولی این راه، اشتباه است.

شیوه صحیح برای رفع این مشکل چیست؟

حکیم محمود شیرازیان: راه درست آن است که رطوبت خون را با مصرف شیر گاو بالا ببریم. روایت داریم که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره شیر می فرمایند: «حتما شیر بخورید؛ زیرا حرارت را از قلب می زداید، همانگونه که انگشت، عرق را از پيشانی پاک می کند.» در روایت دیگری از پیامبر اکرم می خوانیم: «خداوند برای هر دردی که فرستاده، درمانی قرار داده است و شیر گاو، درمان همه دردها است»

در کتاب های طب سنتی از جمله قانون بوعلی سینا هم آمده است که طول مدت حاملگی گاو، مثل انسان، نه ماه است؛ لذا شیر گاو، شبیه ترین شیر به شیر انسان است. پس با مصرف شیر، عطش و تمایل به آب یخ و سردی از ما دور می شود؛ لذا خون، احتیاج به مراقبت دارد و یکی از این مراقبت ها دقت در حفظ رطوبت آن است.

متأسفانه ما ایرانی ها یا شیر نمی خوریم یا ماست و دوغ می خوریم – که گرمی شیر از آن گرفته شده و اصلا جای شیر را نمی گیرد – و یا شیر بز، شیر گوسفند یا شیر گاومیش می خوریم و یا شیر شتر می خوریم – که در حقیقت، دوغ است نه شیر – در نتیجه، بیمارتر می شویم.

برای اینکه شیر، جذب بدنمان شود و از منافعش بهره مند شویم باید چهار شرط را در مصرف آن رعایت کنیم.

چهار شرط برای مصرف شیر

• حتما باید پاستوریزه باشد.

در این باره به سخنان غیر علمی که متاسفانه در جامعه باب شده و می گوید «شیر پاستوریزه به درد نمی خورد» یا «به این شیرها مواد نگه دارنده و وایتکس می زنند» نباید توجه کرد؛ این حرف ها واقعا غیر علمی است؛ چون شیر، در اصل، خون است، خونی نپخته، سفید و بسیار لطیف و همین لطافت است که سبب می شود وقتی ماده خارجی وارد شیر شد شیر بِبُرد.

این گفته های غیر علمی باعث شده است که بخشی از مردم شیر نخورند یا شیر طبیعی که لبنیاتی ها به صورت فله ای عرضه می کنند استفاده کنند در حالی که این شیرها پر چرب هستند و این چربی ها سوار بر خون شده و از آنجا که مزاج چربی، سرد است، حرارت غریزی قلب را پایین آورده و عروق را دچار گرفتگی می کنند. از سوی دیگر سردی خون که بالا برود، کم خون می شویم، سنگ کلیه می گیریم، پاهایمان درد می گیرد و گرفتار بیماری هایی می شویم که مربوط به مصرف غذاهای سرد است.

• شیر باید داغ باشد.

زیرا طبع معده رطوبی است و شیر که غذای کاملی است هم رطوبت دارد و هم گرمی؛ برای همین اگر شیر را سرد بنوشیم در معده جذب، صورت نمی گیرد؛ چون معده را سرد کرده ایم.

• شیر با عسل مصرف شود.

به گفته بوعلی سینا سردی شیر را باید با عسل متعادل کرد. اما برخی از افراد، شیر را با خرما یا شیره انگور می خورند و نتیجه نمی گیرند.

• هنگام مصرف شیر، معده باید خالی باشد.

خالی بودن معده معمولا در دو زمان است: یکی صبح ناشتا و دیگری چهار الی پنج ساعت بعد از ناهار یعنی حدود ساعت هفت الی هشت بعد ازظهر که معمولا در افراد، افت قند پیدا می شود. ما باید در این دو وقت، با توجه به کم یا زیاد بودن حرارت قلب، یک تا دو لیوان شیر بخوریم. از طرف دیگر، شیر را نباید آخر شب خورد؛ چون با معده پر، جذب، صورت نمی گیرد و به قول بوعلی سینا خوابیدن بعد از خوردن شیر، آن را به صفرا تبدیل می کند.

اگر در مصرف شیر، شرایط چهارگانه رعایت شود، رطوبت در خون بالا می رود که علامتش سرخ و سفیدی و زیبایی پوست است؛ در این صورت، ناخودآگاه میل به مصرف چیزهای سرد از جمله آب یخ، هندوانه، خیار، کاهو، سالاد، ماست، دوغ و… بسیار کم می شود.

در ضمن، بستنی نمی تواند جایگزین مصرف شیر شود.

شیر داغ و عسل - مصرف شیر پاستوریزه - طب سنتی
شیر داغ و عسل – مصرف شیر پاستوریزه – طب سنتی

بعضی ها می گویند به شیر حساسیت دارند، راهکار درمانی چیست؟

بدن انسان قابلیت مصرف شیر را دارد همچنانکه در دوران نوزادی شیرخوار بوده است؛ اما بعد از قطع شدن مصرف شیر، آنزیم های مهارکننده لاکتوز (قند شیر) از بین می روند و با مصرف دوباره شیر، طبیعی است که به آن، حساسیت پیدا خواهد شد. این افراد باید به مدت یک هفته تا ده روز صبح ناشتا نصف استکان شیر داغ همراه با یک قاشق چایخوری عسل مصرف کنند تا مغز، به کبد، فرمان ساخت آنزیم های مهارکننده لاکتوز را صادر کرده و آنزیم ها در روده مستقر شوند، این اشخاص، پس از آن، دیگر دچار دل پیچه، اسهال و تهوع نمی شوند و بدنشان به مصرف شیر عادت می کند و با متعادل شدن خون، دیگر مریض نمی شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

  1. شیر برای زیبایی پوست خیلی خوبه ، من تا الان شنیده بودم که شیر خوبه ، اما واقعا نمیدونستم چطوری مصرف کنم شیر رو ، این مطلب خیلی خوب ، با تشکر

  2. خیلی تشنم میشه در روز، بدنم داغه اما پنجه پاهام یخ هستش، امیدوارم با مصرف شیر خوب بشه، جمله جالبی بود که شیر مثل نخ تسبیح در بدن هستش ، مطلب عالی بود

  3. چربی شیر با صاف کردن روی شیر از بین نمی رود، چربی شیر با دستگاه مخصوص باید گرفته شود؛ شیر پرچرب برای سلامتی مفید نیست.

    شیر پاستوریزه بار میکروبی کمتری از شیر های فله دارد و فرآیند تولید آن متفاوت است، در روز های آینده حتما گزارشی کامل از مراحل تولید شیر پاستوریزه در سایت بوعلی قرار می دهیم.

  4. هرکی میخواد 1 صورت سفید و زیبایی پیدا کنه شیر با عسل (تقریبا طبیعی !) مصرف کنه..من 35 روز تقریبا مصرف کردم.البته همراه با اینها:
    شیر+عسل+گرده گل زنبود عسل+پودر مالت+آب زعفران
    طبق دستور پزشک سنتی در قم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن