سبک زندگی

7 داروی خانگی سرفه و سرماخوردگی

سرفه یک واکنش متداول در سیستم تنفسی است که سعی در بیرون ریز کردن میکروب های مضر ، گرد و غبار یا مواد تحریک کننده از بدن دارد. این یک رفلکس طبیعی است که از ریه های شما محافظت می کند، اما همانطور که می دانید می تواند بسیار تحریک کننده، خطرناک و حتی دردناک باشد. این اختلال همچنین می تواند شما را در شب بیدار کند و بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد تا اینکه در نهایت از بین برود.

متأسفانه، بیشتر شربت های سرفه در بازار باعث تسکین کمی می شوند و به درمان این بیماری کمک نمی کنند. استفاده از داروهای خانگی سرفه که در واقع با علت این علائم سر و کار دارد، همگی به مبارزه با عفونت ها، مخاط نازک و تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند. پودر آنفلوانزا و شربت مورد شرکت بوعلی دارو که از مواد صد در صد طبیعی، بدون اسانس و ترکیبات مصنوعی ساخته شده است به درمان سرماخوردگی و سرفه کمک می کند.

چه عواملی باعث سرفه می شود؟

سرفه رفلکس طبیعی است که به پاکسازی مجاری هوایی شما از محرک هایی مانند مخاط، دود یا سایر ذرات کمک می کند. با جمع شدن این مواد در مجاری هوایی، این عمل بازتابنده سعی در تنفس بدون مانع دارد. این در واقع یک مکانیسم دفاعی است که توسط بدن برای محافظت از ریه ها، عفونت و التهاب استفاده می شود. محرك های معمولی كه باعث سرفه می شوند عبارتند از:

  • مخاط
  • دود
  • قالب
  • گرد و خاک
  • گرده

گاهی اوقات، یک وضعیت پزشکی یا داروهای خاص مانند مهار کننده های ACE که برای فشار خون بالا و مسدود کننده بتا مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند انتهای عصبی را در مجاری هوایی شما تحریک کنند و باعث سرفه شود.(هایپرتانسیون)

وقتی بیماری شما کمتر از سه هفته طول بکشد، سرفه حاد محسوب می شود، که معمولاً در اثر عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی، سینوزیت یا ذات الریه ایجاد می شود. بیماری مزمن بیش از هشت هفته طول می کشد و معمولاً ناشی از یک بیماری اساسی پزشکی است که باعث می شود این علائم ادامه یابد. برخی از شرایطی که می تواند منجر به بیماری مزمن شود شامل موارد زیر است:

گاهی اوقات، اگرچه این اتفاق کمتر رخ می دهد، بیماری مزمن می تواند ناشی از عفونت ریه، سرطان ریه، بیماری ریه، نارسایی قلبی و حتی اختلالات روانشناختی باشد.

سرفه خشک در مقابل سرفه مرطوب

شاید متوجه شده باشید که بسته به علت، سرفه ها کاملا متفاوت احساس می شوند. شما می توانید یک سرفه خشک یا سرفه مرطوب داشته باشید که با ترشح مایعات و مخاط زیادی همراه است. در اینجا تفاوت های بین خشک و مرطوب را می توانید بخوانید:

خشک: در مجاری هوایی هیچ مخاط یا خلطی وجود ندارد. ممکن است احساس خارش در گلو داشته باشید که باعث سرفه شما می شود. این معمولاً در اثر عفونت تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا ، آسم (به ویژه در کودکان) یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار و سایر مواد تحریک کننده ایجاد می شود. سرفه های طولانی که به طور معمول عمیق و سریع است، خشک می باشند.

مرطوب: سرفه مرطوب هنگامی ایجاد می شود که باعث ایجاد ترشحات مخاطی و مایعات در بدن و ریه های شما می شود. برای بیرون کشیدن مایعات از بدن سرفه می کنید. بدن شما به دلیل داشتن پاسخ التهابی، معمولاً در حال تولید این خلط است، که معمولاً به عفونت پاسخ می دهد.

شربت مورد بوعلی - درمان سرماخوردگی - درمان سرفه - عفونت ریه 
شربت مورد بوعلی – درمان سرماخوردگی – درمان سرفه – عفونت ریه

1. مواد غذایی تقویت کننده ایمنی

غذاهای معدودی وجود دارند که می توانند ماهیچه های شما را تسکین دهند، التهاب را کاهش داده و سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. در اینجا به ترکیب غذاهایی که به عنوان داروهای خانگی سرفه استفاده می شوند آورده شده است:

آب: با نوشیدن مقدار کمی آب گرم در طول روز هر 2 ساعت شروع کنید. این به نازک شدن مخاطی که در مجاری هوایی شما ایجاد شده و باعث سرفه شما می شود، کمک خواهد کرد.البته باید بدانید آب که از سربگذرد باعث بیماری می شود. برای نتیجه گیری بهتر می توانید از پودر آنفلوانزا شرکت بوعلی دارو استفاده کنید.

مصرف آبگوشت: نوشیدن مایع استخوان واقعی می تواند به تقویت ایمنی و مخاط نازک در مجاری هوایی شما کمک کند، درد عضلات شما را تسکین داده و سم زدایی را تشدید کند. هنگامی که سرفه شما در اثر قرار گرفتن در معرض سموم، مواد شیمیایی، سموم دفع آفات یا مواد مصنوعی ایجاد کننده واکنش التهابی ایجاد می شود، مصرف آبگوشت استخوان می تواند در از بین بردن آن مواد از بدن شما کمک کند.

سیر خام: آلیسین ، ترکیبی است که در سیر وجود دارد، سیر خام دارای خاصیت ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد قارچی است، بنابر این افزودن آن به رژیم غذایی خود به عنوان یک درمان طبیعی سرفه می تواند در کمک به شما در شروع عفونت مفید باشد.

چای زنجبیل: نوشیدن چای زنجبیل هنگام سرفه می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما و مبارزه با عفونی که باعث ایجاد علائم می شود، کمک کند.

غذاهای پروبیوتیک: یکی از عوارض جانبی احتمالی عدم داشتن پروبیوتیک کافی؛ سرماخوردگی و سرفه های مکرر است. به این دلیل که پروبیوتیک ها وظیفه پشتیبانی سیستم ایمنی بدن شما را دارند. 

2. ویتامین C

ویتامین C می تواند به عنوان داروی خانگی سرفه استفاده شود زیرا از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی می کند و گلبول های سفید خون را تقویت می کند. تحقیقات انجام شده در نروژ نشان می دهد که ویتامین C، به عنوان یک آنتی اکسیدان مهم، ممکن است به کاهش سرفه و خس خس سینه در افراد سیگاری که دارای استرس اکسیداتیو زیادی هستند، کمک کند.

چای - زنجبیل - ویتامین c - زینک - عسل - طب سنتی - درمان سرماخوردگی
چای – زنجبیل – ویتامین c – زینک – عسل – طب سنتی – درمان سرماخوردگی

3. زینک (روی)

روی معمولاً به عنوان داروی بدون نسخه برای مقابله با علائم سرماخوردگی از جمله سرفه استفاده می شود. طبق تحقیقات منتشر شده در انجمن داروسازان آمریکایی، روی می تواند مدت و شدت علائم سرماخوردگی را که طی 24 ساعت از شروع مصرف آنها تجویز می شود، کاهش دهد. همچنین در این بررسی علمی از اثرات روی گفته شده است که ممکن است اثر ضد ویروسی داشته باشد و در فرآیند مولکولی که باعث ایجاد مخاط و باکتری در معابر بینی شما می شود ، تداخل کند.

4. عسل

تحقیقات نشان می دهد که عسل اثرات ضد میکروبی دارد و ممکن است برای درمان سرفه و سرماخوردگی مفید باشد. عسل برای تسکین سوزش، کاهش التهاب و افزایش انتشار سیتوکین کار می کند. همچنین آنتی اکسیدان های تقویت کننده سیستم ایمنی را فراهم می کند.

برای تسکین شرایطی که باعث سرفه می شود مانند عفونت های ویروسی و باکتریایی و آلرژی می توانید از عسل خام استفاده کنید . عسل همچنین به بهبود خواب کمک می کند. روزانه 1-2 قاشق غذاخوری عسل مصرف کنید تا علائم شما از بین بروند. همچنین می توانید عسل را به لیمو یا چای بابونه اضافه کنید.

5- روغنهای اساسی

روغنهای اساسی به عنوان داروهای خانگی عالی برای سرفه عمل می کنند زیرا بسیاری از آنها حاوی ترکیبات ضد باکتری و ضد ویروسی هستند. بعلاوه، برخی روغن ها می توانند به شل شدن مخاط شما، شل شدن عضلات دستگاه تنفسی شما و اجازه رسیدن اکسیژن بیشتر به ریه های شما کمک کنند. برخی از بهترین روغنهای اساسی سرفه اکالیپتوس، نعناع و لیمو هستند.

6. ماساژ و ضربه زدن

هنگامی که به دنبال داروهای خانگی برای سرفه هستید، ماساژ خود را در نظر بگیرید. بررسی سیستماتیک و متاآنالیز منتشر شده در پزشکی مکمل و جایگزین (طب سنتی) مبتنی بر شواهد نشان می دهد که ماساژ درمانی تأثیر مثبت قابل توجهی در کودکانی دارد که به دلیل آسم از سرفه رنج می برند. همچنین به نظر می رسد که ماساژ عملکرد ریوی را تا حد زیادی بهبود می بخشد و به باز شدن مجاری هوایی شما کمک می کند.

ماساژ درمانی برای سلامتی شما سود دارد زیرا این امر شامل دستکاری دستی از بافت نرم بدن و عضله شماست. این به بهبود عملکرد سیستم لنفاوی شما کمک می کند و ایمنی بدن را تقویت می کند.

7. استنشاق بخار

استنشاق هوای مرطوب، چه سرد و چه گرم، نشان داده شده است که به عنوان داروی خانگی برای سرفه عمل می کند زیرا به تقویت تخلیه مجاری هوایی احتقان کمک می کند. این امر به ویژه می تواند برای کودکانی که در طول شب سرفه می کنند و برای خوابیدن به تسکین نیاز دارند ، مفید باشد.

بخور گرم و سرد - سرما خوردگی
بخور گرم و سرد – سرما خوردگی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن