Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/booali/public_html/wp-includes/functions.php on line 4903
اخبار

بحث ادغام طب سنتی در نظام ارائه خدمت را جدی بگیریم

به گزارش مجله خبری بوعلی  دکتر سعید نمکی ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به هاریسون‌سوزی یکی از مدعیان طب اسلامی، گفت: بحث طب سنتی در آموزش پزشکی بسیار جدی است. مردم حق دارند در همه دنیا از قسمت‌هایی از طب مدرن به‌دلیل لاعلاج بودن برخی بیماری‌ها ناامید شوند و به طب سنتی روی آورند، اما در این بازار آشفته سوء استفاده هم می‌شود.

دکتر سعید نمکی با اشاره به انتقاد برخی برای مداخله نکردن در موضوع به آتش کشیدن کتاب هاریسون، افزود: اگر وزیر بهداشت مملکت در کار یک جاهل مداخله کند، آن کار ارزش بیشتری می‌یابد و مهم‌تر اینکه آتش زدن کتاب هاریسون توسط یک نادان بی‌سواد قدر و منزلت هاریسون را پایین نمی‌آورد، بلکه به نظر من این کار وهن اسلام و تشیع بود و قبل از وزیر بهداشت باید در حوزه‌های علمیه فریاد بزنند و اعتراض کنند که خوشبختانه در این زمینه، برخی بزرگان حوزه ورود کرده‌اند.

وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت و اصالت مقام معظم رهبری به بحث سلول‌های بنیادی و تکنولوژی می‌دهند و دعوت همه برای ورود به عرصه‌های نوین و مهم علمی دنیا، گفت: انتظارمان از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که به طب سنتی بپردازند و برای آن جایگاه تعریف کنند، چراکه وقتی دنیا در این زمینه حرفی برای گفتن نداشت، ما ابوعلی‌سینا و رازی را داشتیم.

وی با اشاره به لزوم جایگاه دادن به این طب و راه‌اندازی دانشگاه‌های طب سنتی برای پرداختن به اهمیت این علم، تاکید کرد: ما دیگر نمی‌توانیم راه را بر طب سنتی ببندیم و باید با پرداختن به ایجاد دانشگاه طب ایرانی و مکمل، اجازه ندهیم که شیادان این عرصه به آن ورود و عوام‌فریبی کنند، بلکه علما باید به این حوزه بپردازند و باید این حوزه را مدیریت کنیم.

40 درصد سیستم بهداشتی درمانی چین مختص طب سنتی است

نمکی با تاکید بر اینکه باید در این حوزه در خانه‌های بهداشت، قفسه و در بیمارستان‌ها برای متخصص طب سنتی، تخت داشته باشیم، گفت: این کاری است که در همه دنیا انجام شده است و در حال حاضر ۴۰درصد سیستم بهداشتی‌درمانی چین مختص طب سنتی است و در کانادا، آمریکا و اروپا نیز این موضوع وجود دارد.

دکتر سعید نمکی: نباید از این موضوع بسیار مهم غفلت کرده و باید بحث ادغام طب سنتی در نظام ارائه خدمت را جدی بگیریم، اما به‌صورت حکیمانه، مدبرانه و عالمانه.


مسیر درمان از طب بوعلی می گذرد 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن