Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/booali/public_html/wp-includes/functions.php on line 4903
اخبار

طب سنتی – حمایت از طب سنتی باید مورد توجه “وزارت بهداشت” قرار گیرد

متولی رسمی "طب سنتی" در کشورمان، وزارت بهداشت است، وزارتخانه‌ای که شاکله آن بر اساس "طب نوین" بنا نهاده شده؛ از سویی توسعه طب سنتی عملاً دایره فعالیت طب نوین را محدود خواهد کرد، آیا با این اوصاف، توسعه طب سنتی از طریق وزارت بهداشت ممکن خواهد بود؟!

به گزارش مجله خبری بوعلی به نقل از خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ امروز 12 سال از زمان تاسیس معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت و تاسیس نخستین دانشکده طب سنتی در کشورمان می‌گذرد، دانشکده‌هایی که قرار بود با تربیت PHD‌ های طب سنتی، بستر ترویج و توسعه طب سنتی در کشورمان را فراهم کنند و منجر به فراهم شدن امکان دسترسی عمومی، فراگیر و ارزان‌ قیمت مردم کشورمان به خدمات درمانی و بیمارستانی طب سنتی شوند!

اما آیا امروز پس از گذشت بیش از یک دهه، به این اهداف رسیده‌ایم؟! آیا در حال حاضر امکان دسترسی مردم به خدمات حداقلی طب سنتی در سیستم رسمی نظام سلامت کشورمان فراهم شده است؟!

آیا در حال حاضر، متولیان و مسئولان وزارت بهداشت و دست‌ اندرکاران حوزه طب سنتی در نظام سلامت کشورمان می‌توانند مدعی این باشند که لااقل در یک بیمارستان از مجموع هزاران بیمارستان بخش دولتی و خصوصی در سطح کشورمان، خدمات درمانی طب سنتی نیز در کنار خدمات رایج طب نوین به بیماران متقاضی ارائه می‌شود؟!

آیا امروز و پس از گذشت بیش از 12 سال از زمان پذیرش رسمی بخش طب سنتی در چارت سازمانی وزارت بهداشت و معرفی وزارت بهداشت به‌عنوان متولی ترویج و توسعه طب سنتی، می‌توان مدعی توسعه حداقلی طب سنتی در کشورمان شد و آیا امروز دسترسی مردم در بخش‌های بیمارستانی به خدمات طب سنتی فراهم است؟!

«متاسفانه پاسخ قریب به اتفاق این سؤالات و سؤالات متعددی از این دست، “منفی” است!»

تعداد فارغ التحصیلان PHD طب سنتی بعد از 12 سال کمتر از 100 نفر است

متاسفانه تعداد کل فارغ‌ التحصیلان PHD طب سنتی از دانشکده‌های مربوطه در کشورمان پس از گذشت 12 سال کمتر از 100 نفر است!! میزان ارائه خدمات طب سنتی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی کشورمان “صفر” است یعنی در حال حاضر هیچ بیمارستان دولتی و خصوصی در کشورمان وجود ندارد که لااقل یک درصد از خدمات درمانی ارائه شده به بیماران را به خدمات طب سنتی اختصاص داده باشد!

در حال حاضر هیچ یک از خدمات طب سنتی و داروهای گیاهی تجویزی از سوی اساتید این حوزه، تحت هیچ پوشش بیمه‌ای قرار ندارد؛ دسترسی مردم مناطق حاشیه‌ای و محروم به خدمات طب سنتی صفر است و اگر دسترسی هم به چنین خدماتی وجود دارد، مربوط به خدمات ارائه شده از سوی اساتید و طبیبانی است که خارج از سیستم وزارت بهداشت و دانشکده‌‌های طب سنتی به فراگیری طب سنتی مشغول بوده‌اند و امروز همین اساتید، افتان و خیزان و بنابر دغدغه‌ های فردی خود در حال ارائه خدمات طب سنتی به بیماران در نقاط مختلف کشور هستند و نه فارغ‌ التحصیلان پرتعداد(؟!) دانشکده‌های طب سنتی!

سهم بودجه ای طب سنتی از وزارت بهداشت

امروز “سهم بودجه‌ای” طب سنتی با وجود برخورداری از متولی رسمی و دایه‌ مهربانی به‌نام “وزارت بهداشت” چیزی نزدیک به صفر است! یعنی با وجود ادعاهای فراوان مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر ضروت ترویج و توسعه طب سنتی در کنار طب نوین اما همین مسئولان حتی حاضر به اختصاص یک درصد از بودجه کلان وزرات بهداشت و منابع هنگفت نظام سلامت کشور به طب سنتی نشده‌اند!

متاسفانه باید گفت که با وجود عطش و علاقه بسیار گسترده مردم کشورمان به دریافت خدمات طب سنتی به جای برخی از خدمات مشابه ارائه شده در پزشکی نوین که این علاقه، ریشه در باور و فرهنگ مردم ایران‌ دیار دارد، اما تا به امروز شاهد هیچ اقدام جدی برای وارد کردن شیوه‌های درمانی طب سنتی در بخش‌های درمانی و بیمارستانی کشورمان صورت نگرفته است.

این موارد، تنها گوشه‌ای از واقعیت‌های امروز طب سنتی یا طب ایرانی ـ اسلامی در دل وزارت بهداشت در کشور 80 میلیونی ایران است؛ کشوری که از یک عقبه تاریخی بسیار غنی از طب ایرانی برخوردار است و در گذشته‌ای نه چندان دور، تمام مردم ایران‌ زمین صرفاً با تکیه بر توانمندی‌های طب مستقل ایرانی ـ اسلامی، تمام نیازهای درمانی آنها تامین می‌ شده است اما امروز، مردم همین کشور با چنین عقبه‌ای در طب، حتی از دسترسی به خدمات سرپایی بیمارستانی طب سنتی هم محروم هستند!

سؤال اساسی و کلیدی افکار عمومی

با این اوصاف، سؤال اساسی و کلیدی افکار عمومی و ناظران امر از مسئولان مربوطه در وزات بهداشت و نظام سلامت کشورمان این است که “چه مانعی برای ترویج و توسعه طب سنتی در جلوی پای شما مسئولان بوده که امروز با گذشت بیش از یک دهه از گنجانده شدن رسمی طب سنتی در وزارت بهداشت، به وضعیت امروز گرفتار هستیم؟!”

مسئولان وزارت بهداشت امروز باید پاسخگوی این سؤال جدی باشند که چرا با گذشت 40 سال از عمر انقلاب اسلامی که قرار بود در “طب” هم انقلابی به نفع مردم این کشور با بازگشت به آموزه‌های غنی طب ایرانی صورت گیرد، هنوز مردم در بخش حاکمیتی و دولتی هیچ انتفاعی از طب سنتی نبرده‌‌اند و تقریباً به‌صورت مطلق، نمی‌توانند از هیچ نوع خدمات طب ایرانی ـ اسلامی در هیچ بیمارستانی بهره‌مند شوند؟! 

برای مطالعه بیشتر این خبر به سایت تسنیم مراجعه کنید ⇐ کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن