مطالب و مقالات علمی و پژوهشی

میگرن l شايع ترين شكل سردرد مزمن

سردرد يكی از معضلات بشر است و میگرن به عنوان شايع ترين شكل سردرد مزمن با طول مدت 4 الی 72 ساعت و فواصل بدون درد رخ می دهد. اين سردرد بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی رتبه نوزدهم اختلالات ناتوان كننده را به خود اختصاص داده است. سردرد ميگرنی هفتمين علت شايع مراجعه به پزشك می باشد و از انواع سردرد هاي مزمن به شمار می آيد. میگرن یک سردرد شایع است که غالبا به صورت ضرباندار و یک طرفه تظاهر می یابد.

این بیماری با سیستم نوروواسکولار در ارتباط است و ممکن است ارثی باشد. میگرن با یک نوع تقسیم بندی به میگرن با اورا که رایجتر است و بدون اورا تقسیم می شود. اورا علائمی نظیر حالت تهوع، دوبینی و زیگ زاگ بینی است که قبل از سردرد رخ می دهد. ميگرن يك اختلال عصبي- زيست شناختي است كه در اثر افزايش تحريك پذيری دستگاه عصبی مركزی ايجاد می شود و با سردرد های دوره ای همراه است. احتمال بروز سردرد در طول عمر براي زنان 95% و براي مردان 90% است. سردرد خود به تنهایی می تواند به صورت یک بیماری نمایان شود و یا نشانگر یک بیماری سیستمیک یا موضعی باشد.

درمان های دارویی با داروهای شیمیایی شامل عوارض خاص خود می باشد و در افراد دارای پرفشاری خون، بیماری های قلبی و عروقی، و در خانم های باردار با محدودیت هایی روبه رو است، از این رو استفاده از گیاهان دارویی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. حملات میگرن در بعضی از افراد ممکن است بطور هفتگی رخ دهند، در حالی که در بعضی دیگر ممکن است حتی یک بار نیز در سال رخ ندهد.

ارتباط میگرن با سن

میگرن در دهۀ دوم  زندگی شروع می شود و 90 % بیماران تا 40 سالگی نخستین حملۀ میگرنی را تجربه می کنند. بیماری در حوالی سنین بلوغ شروع شده و در میان سالی از نظر شدت و دفعات تکرارش کاهش می یابد. این بیماری در میان کودکان هم اتفاق می افتد اما مدت آن کوتاه است و به سرعت بهبود می یابد. با افزایش سن از تعداد حملات کاسته می شود ولی به طول آن اضافه می شود. میزان و شدت دفعات حمله در افراد مختلف متفاوت است و نمی توان ارتباط معنی داری بین حملات افراد مختلف پیدا کرد اما اصولا بعد از 55 سالگی به ندرت اتفاق می افتد.

علت بوجود آمدن 

علت به وجود آمدن میگرن تنگ شدن، سپس گشادشدن و التهاب رگهای خونی است که به پوست سر و مغز می روند. سردرد زمانی آغاز می شود که رگها دوباره گشاد می شوند. تغییر الگوی خواب، بیدار ماندن شبانه، کار کردن زیاد و خستگی بیش از حد می تواند باعث بروز میگرن شود. گاهی اوقات خانمها بروز این سردردها را به دوران عادت ماهیانه نسبت می دهند و مصرف قرص های ضد بارداری را عامل مهمی برای بوجود آمدن میگرن می دانند. صدای بلند، نور زیاد، کنسرت موسیقی و فشار به گردن و حتی درد دندان باعث بروز میگرن می شود.

تشخیص میگرن

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص میگرن وجود ندارد و بر اساس شرح حال بیمار و معاینه، میگرن بیمار تشخیص داده می شود.

مشکلات مبتلایان به میگرن

مشکل مبتلایان به میگرن تنها سردرد نیست. اکثر افراد کاملا بیمار می شوند و نمی توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند و مجبور می شوند که در یک اتاق تاریک و ساکت بی حرکت دراز بکشند تا حمله میگرنی پایان یابد. بعضی ها حتی نمی توانند فکر غذا خوردن را هم داشته باشند چون دچار استفراغ می شوند و در انتها دچار خواب آلودگی و رخوت می شوند. در طول حمله فعالیت و عملکرد طبیعی معده مختل شده و باعث می شود داروهایی که برای تسکین میگرن خورده می شود به خوبی جذب نشود.

عوامل افزایش دهنده خطر

  •  استرس
  •  سابقه خانوادگی میگرن
  •  سیگار کشیدن
  •  نوشیدن الکل
  •  مصرف بسیاری از داروها
  • کمبود خواب، یا در بعضی از افراد خوابیدن زیاد

پیشگیری

  1. کاهش میزان استرس
  2.  مصرف بعضی از داروها
  3. پرهیز از عواملی که باعث آغاز حملات سردرد میگرنی می شوند

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن