Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/booali/public_html/wp-includes/functions.php on line 4903
مطالب و مقالات علمی و پژوهشی
موضوعات داغ

پماد رویان

از موم زنبور عسل، انزروت و سفیداب ...

پماد رویان از روغن گل محمدی ، موم زنبور عسل، انزروت و سفیداب تهیه شده است. انزروت یا کنجیده سرخ و سفید قطعات تقریباً کروی و کوچک به رنگ زرد، سفید یا سرخ و شفاف بلوری شکل هستند که اغلب به یکدیگر چسبیده و قطعات درشت تری را تشکیل می دهند و در اثر کمترین فشار شکسته می شوند.

شیخ الرئیس در کتاب قانون در طب در مورد این صمغ این چنین گفته است: بهترین نوع انزروت نوعی است که رنگش مایل به زرد است و به کندر شبیه است. این گیاه خاصیت ترمیم کنندگی دارد و لبه زخم را به هم می آورد و جوش می دهد. ضماد انزروت دملها را تسکین داده و جوش می دهد. گوشت تباه زخم را تحلیل می برد و زخم های آبدار را بهبود می بخشد.

پماد رویان بوعلی
پماد رویان بوعلی

بررسی های علمی نشان می دهد:

در یک بررسی علمی با مقایسه اثر پماد کالاندولا و صمغ انزروت در بهبود زخمهای باز، مشخص شد که این صمغ اثر مثبتی بر روند التیام دارد. بوعلی سینا در قانون می فرماید: « این گیاه خاصیت ترمیم کنندگی دارد و زخمهای آبدار و التهابی را بهبود می بخشد ». گل محمدی از خانواده رزاسه می باشد که عملکرد داروی این خانواده تا حد زیادی به وجود مقدار زیاد ترکیبات فنولیک نسبت داده می شود. فنولیک ها دارای خواص دارویی زیادی از قبیل خواص آنتی اکسیدانی، از بین برنده رادیکال آزاد، ضد سرطان، ضد التهاب، آنتی موتاژنیک و ضد افسردگی می باشد.

بوعلی سینا در کتاب قانون ذیل خواص روغن گل می فرماید: « کسی که درد و سوزش در زهدان (رحم) دارد، با استفاده از روغن گل، آن درد برطرف شده و روند بهبودی را در پیش می گیرد». موم زنبور عسل ماده ای است که به وسیله غدد زیر شکمی زنبورهای کارگر در سنین به خصوصی از سیزدهمین تا هجدهمین روز پس از تولد آن ترشح می شود. موم زنبورعسل، حداقل شامل 284 ترکیب مختلف از قبیل مونواستر و دی استرها، هیدروکربن ها، اسیدهای چرب آزاد و اسیدهای چرب آزاد است که اغلب آن ها ترکیبات فرار می باشند.

بسته بندی گیاهان دارویی
بسته بندی گیاهان دارویی

خاصیت درمانی موم زنبور

خاصیت درمانی موم زنبور عسل در بهبود زخم ها و سوختگی ها بر اساس صفات ضد میکروبی، حذف رطوبت و ممانعت از عملکرد اکسيژن استوار است. این خواص باعث تیز و مرطوب ماندن زخم ها، آلوده نشدن توسط باکتری ها و قارچ ها و محفوظ ماندن در برابر اثرات مخرب اکسیژن می گردد. در مطالعه بالینی انجام شده جهت مقایسه تاثیر درمانی موم عسل با کرم کلوتریمازول مشخص گردید که مصرف واژینال یک قطعه 2 سانتیمتر مربعی از موم زنبورعسل به مدت 4 روز، موفقیت بیشتری در درمان و پیشگیری از عود کاندیدیازیس نسبت به کرم کلوتریمازول دارد.

پماد رویان به صورت پماد واژینال با چهار عدد اپلیکاتور عرضه می شود. پماد رویان در درمان عفونت های رحمی موثر است. مصرف پماد رویان فقط در زمان عادت ماهانه است. هرشب موقع خواب بصورت دراز کش 4 اپلیکاتور به صورت واژینال تزریق شود. بهتر است جهت جلوگیری از برگشتن پماد رویان، بالشتی را زیر باسن قرار داده شود. برای پماد رویان با مصرف مقادیر توصیه شده عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است، اما در صورت سوزش، همراه با دارو 2 الی 3 اپلیکاتور زرده تخم مرغ محلی استعمال شود.

جهت تسریع در روند درمان بهتر است در ایام عادت ماهانه هندوانه، ترشی، نعناع و ماست ترش مصرف نشود. مصرف پماد رویان در دوران بارداری ممنوع بوده و در دوران شیردهی با احتیاط و با مشورت پزشک مصرف شود. برای پماد رویان تا کنون هیچ تداخلی با سایر داروها گزارش نشده است.

خط تولید داروهای گیاهی
خط تولید داروهای گیاهی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

  1. ببخشید من دو تا از تین پماد دهرم یکیشو مصرف کردم عالی بودو نصف یکیش مونده، اگه پلمپ این پماد باز بشه و دو سه ماه بعد بقیشو استفاده کنیم فاسد میشه؟
    و اینکه توی چه جایی باید نگهداری بشه
    سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن