گیاهان دارویی

با گیاهان دارویی کاشان آشنا شوید

انواع گیاهان دارویی از جمله نعنا، بابونه، مشکک و...

به گزارش مجله خبری بوعلی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛ مدیر جهاد کشاورزی کاشان سطح زیر کشت گیاه کاسنی را ۳۵ هکتار و متوسط برداشت از هر هکتار را ۵۰ تن اعلام کرد و گفت : دو هکتار از مزارع شهرستان نیز به کشت گل ختمی اختصاص دارد و از هر هکتار دو تن محصول برداشت می شود.

مجید کافی زاده افزود: با برداشت این گیاهان دارویی بیش از ۱۸ میلیارد ریال عاید کشاورزان کاشان شده است .

وی گفت :گیاه گل ختمی و کاسنی از قدیم الایام جزو گیاهان دارویی و مورد استفاده در طب سنتی بوده است و در سالهای اخیر در صنایع تبدیلی و تکمیلی بصورت عرق و اسانس گل ختمی و کاسنی به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

کاهش فشار خون و کلسترول از خواص گل ختمی و درمان قلنج ، یبوست ، اگزما ، ورم طحال ، درد قلب ، درد چشم ، یرقان ، مخملک ، تورم زبان و زیادی بزاق دهان نیز از جمله خواص گیاه کاسنی هستند.

در کاشان 50 گونه گیاهان دارویی کشت می شود

رییس اداره بهبودات جهاد کشاورزی کاشان  با اشاره به کشت ۵۰گونه گیاه طبیعی در کاشان گفت: این میزان گیاه دارویی از ۲۰گونه پارسال در ۵۶۰هکتار زمین برداشت شده است.

عباس معینی فرد افزود: محصولات تولیدی به صورت اسانس، عرق و عصاره تولید شده که بخشی از آن در شهرستان و سهم عمده‌ای نیز به سایر شهرستان‌ها و استان‌ها ارسال می‌شود.

وی مزیت های کشت گیاهان دارویی را نیاز به آب کم و ارزش افزوده بالای آن برشمرد و گفت: برای توسعه و احیای کشت گیاهان دارویی تسهیلات اشتغال با بهره شش درصد به پنج نفر از بهره برداران کشاورزان واجد شرایط  پنج میلیارد ریال پرداخت شده است.

معینی فرد با اشاره به اینکه شهرستان کاشان بزرگ‌ترین تولیدکننده گلاب و یکی از عمده‌ترین تولید‌کننده عرقیجات گیاهی است هدف از کشت گیاهان دارویی را ایجاد ارزش افزوده و اقتصاد جایگزین برای جوامع محلی و اصلاح  تغییر  الگوی کشت شهرستان بیان کرد.

در شهرستان کاشان انواع گیاهان دارویی از جمله نعنا، بابونه، مشکک، گل ختمی، شوید، بیدمشک و ژرانیوم کشت می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن