دسته‌بندی نشدهسبک زندگی

آیا تکنولوژی 5G برای سلامتی ما ضرر دارد؟

به شبکه های تلفن همراه نسل 5 یا سیستم های بی سیم 5G می گویند که در مرحله بعدی در فناوری تلفن همراه محسوب می شود.

وقتی صحبت از دسترسی سریعتر به وایرلس به میان می آید، به نظر می رسد اتفاق عقلانی این که از ورژن های جدید رادیویی استفاده کنیم. در سال 2019 این ورژن ها با سرعت داده های بیشتر رو به پیشرفت است. موضوع بحث ما 5G می باشد که قطعا با ضریب رشد تکنولوژی در جهان به زودی به کشور ما هم می رسد.

ما از تأثیرات سلامتی 5G کاملاً مطمئن نیستیم:

در حقیقت، ما هنوز در تلاش هستیم تا دریابیم که پرتوهای الکترومغناطیسی که با اشکال فعلی فناوری بی سیم درگیر است، بر روی سلامت انسان تأثیر می گذارد یا خیر؟ برخی از دانشمندان و متخصصان بهداشت عمومی نگران این هستند که ما به سرعت رعد و برق در اثر تاثیر 5G هستیم بدون آنکه کاملاً اثرات سلامت 5G را بفهمیم.

و جالب است که بدانید اکنون 5G بحث برانگیز تر شده است. وقتی ایالات متحده آمریکا سیستم های 5G خود را می سازد، شبکه RT با بودجه روسیه با تهیه بخش هایی از خطرات سلامتی این فناوری از نگرانی های کارشناسان علوم بهداشت روسیه سخن می گوید. آیا این نگرانی ها واقعی است یا نوعی قدرت بازی؟ جالب است که بگوییم قدرت های بزرگ جهانی مانند روسیه و چین و حتی ایران برای راه اندازی سیستم های 5G خود ، کمترین زمان را دارند.

5G چیست؟

به شبکه های تلفن همراه نسل 5، 5G می گویند که مرحله بعدی در فناوری تلفن همراه محسوب می شود. این سیستم های بی سیم فرستنده هایی هستند که سیگنال هایی را به تلفن های همراه ما و سایر دستگاه های بی سیم منتقل می کنند.

در حالی که هنوز عموم مردم روی 5G کار نمی کنند، پیش بینی می شود طی یک دهه آینده، بیشتر شرکت های مخابراتی بی سیم در دنیا به فناوری 5G تغییر کنند. این انتقال باعث پوشش بهتر، مصرف باتری پایین تر، سرعت اتصال به اینترنت سریع تر، و توانایی پشتیبانی از بازار رو به رشد را دارد.

در اصل ، 5G شبکه های تلفن همراه است، که اغلب به عنوان برج های تلفن همراه گفته می شود، دارای فناوری بی سیم قدرتمند است. همانطور که انتظار می رود در اوایل سال های 2020 به سمت فناوری 5G حرکت کنیم، رئیس کمسیون ارتباطات فدرال جهانی در آمریکا اظهار داشت که می توان انتظار داشت که تعداد بیشتری از برج های متحرک را در خیابان ها ببینیم.

بنابراین با داشتن این تکنولوژی ممکن است از 10 تا 50 برابر سرعت اتصال سریعتر که به مصرف بهتر داده ها کمک می کند لذت ببریم، ممکن است در عوض میلیون ها برج تلفن همراه جدید را در گوشه و کنار خیابان های خود بدست آوریم. (فناوری 4G LTE فعلی به حدود 200،000 برج تلفن همراه در سراسر ایالات متحده متکی است)

اما در مورد اثرات 5G ، آنچه ما میدانیم و آنچه ما نمیدانیم؟

آنچه می دانیم این است که حرکت به فناوری 5G باعث افزایش برج های انتقال دهنده تلفن همراه و وسایل بی سیم بیشتر می شود که ما وقت زیادی را در کنار آنها می گذرانیم. انتقال به 5G به پشتیبانی از انفجار در محصولات بی سیم کمک خواهد کرد، به این معنی که در معرض افزایش شدید رونق محصولات 5G قرار خواهیم گرفت که با توجه به هزینه های احتمالی خرید این تکنولوژی شاید با افزایش قیمت محصولات رو به روشویم که باعث می شود از نظر فکری و بهداشت ذهن، ذهن ما درگیر مسائل مختلف مالی شود.

در حالی که صنعت ادعا می کند این تکنولوژی بی خطر است، نتایج اولیه یک مطالعه در آمریکا در سال 2016 منتشر شد که نشان می دهد دانشمندان ارتباطی بین پرتوهای تلفن همراه و سرطان پیدا کرده اند . بخاطر داشته باشید که محققان افزایش خطر در میزان مواجهه با اشعه را خطر آفرین می دانند. در مطالعه ای روی موش صحرایی انجام شد، پرتوهای تلفن همراه میزان سرطان مغز و تومور نادر قلب را افزایش داد.

البته هنوز تحقیقات زیادی باید انجام شود قبل از اینکه بتوانیم قطعاً بگوییم پرتوهای تلفن همراه باعث سرطان می شود. یک مطالعه در سال 2018 در ژورنال Health Physics منتشر شده است که انفجار بسیار سریع انتقال داده بر روی دستگاه به عنوان نتیجه فناوری 5G ممکن است منجر به گرم شدن بافت پوست در افراد در معرض رهنمودهای فعلی ایمنی شود.

همچنین یک مقاله علمی منتشر شده در سال 2018 نشان می دهد که افزایش موج های رادیویی باعث افزایش دمای پوست، تغییر ژن، افزایش تکثیر سلولی و سنتز پروتئین های مرتبط با استرس اکسیداتیو، فرآیندهای التهابی و متابولیک می شود و حتی می تواند خسارات چشمی ایجاد کند و در مواردی بر پویایی عصبی عضلانی تأثیر بگذارد.

افکار نهایی

متأسفانه، تاریخچه شدیدی در سوءاستفاده از محصولات و فناوری های جدید بدون آزمایش و ایمنی کافی در دنیا وجود دارد. بله ، فناوری بی سیم از جهات مختلف زندگی ما را ساده تر می کند. (شما احتمالاً از این تکنولوژی استفاده می کنید تا این مقاله را در سایت بوعلی بخوانید و زندگی سالم تری داشته باشید.) اما هنگام برخورد با اثرات بهداشتی ناشناخته 5G ، ما باید پیشگیرانه عمل کنیم.

اگر ما شاهد آسیب مغزی و دیگر اثرات منفی بر سلامتی هستیم، باید عقب بکشیم و تحقیقات بیشتری انجام دهیم قبل از انتشار این مسئله به عموم مردم و از همه اینها مهم تر اینکه، ممکن است ما کنترل زیادی روی فضای زندگی خود نداشته باشیم و با یکی از برج های 5G (دکل های پخش اینترنت) زندگی کنیم.

بهترین توصیه برای تعامل با جامعه این است که یکدیگر را در مورد تأثیرات 5G آموزش دهیم بنابراین زمان فرا رسیدن این برج ها به زودی فرا میرسید و باید در نظر داشته باشید که منطقه شما در مورد اثرات بهداشتی بالقوه 5G آموزش دیده است.


مسیر درمان از طب بوعلی می گذرد 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن